Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 24-12-20, 00:41
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα! μερικες παρατηρησεις απο μερους μου
-Το ενυδρειο ειναι μισοαδειο απο φυτα κι αυτο δεν βοηθα να ισορροπησει..
-Εχεις πολυ μεγαλη φωτοπεριοδο για ξεκινημα.Το πολυ 5 ωρες για αρχη κι αυξανεις σταδιακα μιση ωρα ανα βδομαδα..
Να το κάνω τώρα αυτό;;; Από τις 9 να πάω στις 5 απότομα;;;


Μη ξεχνας πως δεν εχεις διοξειδιο (που θα βοηθουσε πολυ!) αλλα ουτε κι ενεργο υποστρωμα..οποτε θελει υπομονη αρκετη..
-Αλλαγες νερου ποσο κανεις δεν ειδα..?
Από 11 Δεκεμβρίου που φυτεψα έκανα μόνο σήμερα 70% και έβαλα ψάρια

Αν μπορεις ανα 3-4 μερες max αλλαγη νερου το 40% για τις πρωτες 3 βδομαδες, το ξερω ειναι μπελας αλλα βοηθα πολυ ενα νεο ενυδρειο!
Ολα τα παραπανω ειναι πραγματα που εχω κανει με μεγαλη επιτυχια γι αυτο και στα λεω..βεβαια εγω ειχα και διοξειδιο που απο μονο του ειναι μεγαλο advantage για τα φυτα, εστω κι αν πολλα απ αυτα θεωρουνται ευκολα.
Κατι αλλο που μπορεις να κανεις.. Ασχετα απ το πως φανταζεσαι το ενυδρειο σου (aquascape) γεμισε το τωρα στην αρχη με ευκολα φυτα που τραβανε νιτρικα οπως πχ hygrophilla difformis (ψαχνοντας στο φορουμ θα βρεις κι αλλα) που θα εμποδισουν τις αλγες να εμφανιστουν..μολις παρουν τα πανω τους ολα τα φυτα, τοτε το διαμορφωνεις οπως επιθυμεις!
Θελει υπομονη και διαβασμα, σε 10 μερες νεο ενυδρειο μη περιμενεις θαυματα!
Α και κατι αλλο ταμπλετες βυθου επισης θα βοηθουσαν, να ειναι 2-3 εκατοστα μεσα παραδιπλα απ τις ριζες!
Ταμπλέτες από τώρα;;; Το φυτοχωμα δεν θα κάνει δουλειά;;


Οσο για τα ψαρια, στα ειπε ο Στεφανος πιο πανω!
��������
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries