Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 26-08-08, 07:30
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apsiman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά!!!
Για να μην ανοίγω νέο θέμα ας κάνω εδώ λίγες ερωτήσεις που θέλω σχετικά με ενυδρείο για χελωνάκια!!!!
Πήρα σήμερα ενυδρείο για χελώνα (πλατύ και κοντό) 80χ30 και έχω γεμίσει περίπου 10-15εκ δηλ 12 περίπου λίτρα νερό!
Μαζί πήρα κ ένα μικρό φίλτρο που μου πρότεινε ο πωλητής.
Είναι ένα εσωτερικό μικρό κλασικό που παίρνει το νερό από κάτω και το πετάει από ένα στόμιο λίγο πιο κάτω από την πάνω του πλευρά (Internal power filter της Resun) για το οποίο έχω τις εξής απορίες:
1. Έχω βάλει νερό μέχρι να καλυφτει το στόμιο που πετάει νερό. Δηλ δεν είναι όλο το φίλτρο underwater (εξάλλου αν το καλύψω όλο θα δημιουργηθεί μεγάλο βάθος για τα χελωνάκια μου)
2. Μαζί είχε ένα σωληνάκι το οποίο που μπαίνει?Σε τι χρησιμεύει???
3. Έχω την εντύπωση ότι δημιουργεί πολύ δυνατό ρεύμα στο ενυδρείο! Τα χελωνάκια δεν την πολυ παλεύουν.....τους παρασέρνει το ρεύμα!!!! Είναι φυσιολογικό???
Με έχει αγχώσει το ρεύμα που κάνει το φίλτρο και το έχω κλειστό τώρα....Τι να κάνω?Να το αφήσω να δίνει αβέρτα και κάποια στιγμή θα συνηθίσουν?

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο φίλτρο για την συγκεκριμένη δουλειά??
Κάθε πότε (και πόσο) πρέπει να αλλάζω το νερό?Νομίζω είχα διαβάσει κάθε βδομάδα το μισό.Σωστά?

Για το θέμα θερμοστάτη τώρα. Στο μαγαζί ο μικρότερος που είχε έλεγε για 10-20lt ενυδρείο αλλά δεν είχε ρυθμιστή θερμοκρασίας! Φοβήθηκα και δεν το πήρα, μην τα κάνω ψητά τα καημένα! Ο πωλητής μου είπε ότι δεν είναι κ πολύ απαραίτητο μιας και σπίτι γενικά δεν κάνει κρύο. Κ έχει κ άδικο βέβαια, ακόμα και τον χειμώνα έχω πάντα ζεστό σπίτι. Επίσης μήπως έχετε κάποιο να μου προτείνετε???

Λάμπα ακόμα δεν πήρα, θα το κοιτάξω τις επόμενες μέρες!
Οποια βοήθεια-υπόδειξη παιδιά θα την εκτιμούσα απίστευτα!

και μια τελευταία ερώτηση γενικά για τα ενυδρεία....Πήρα και μια τύπου πέτρα διακοσμητική να βάλω μέσα.....αλλά την σηκώνει η άνωση και επιπλέει!!!! Τι να κάνω να την "κάτσω" κάτω? Να την κολλήσω κάπως?
αν μπορείς ανέβασε μία φωτογραφία από το φίλτρο και το σωληνάκι για να καταλάβουμε.
Δεν πρέπει να έχεις τόση ροή νερού, λογικά στην έξοδο υπάρχει κάποιο "βανάκι" με το οποίο μπορείς να μειώσεις την ροή σφίγγοντάς το.
Θερμοστάτη πάρε, θα τον ρυθμίσεις έτσι ώστε το νερό να μην πέφτει κάτω από 22 βαθμούς, αν και δεν νομίζω να παθαίνουν τίποτα και ακόμα πιο χαμηλά, βλέποντας πως επιβιώνουν και στα ελληνικά νερά...

Πέτρα μπορείς να πάρεις από την φύση, αν την πλύνεις και να την βάλεις.

Αυτό που θα προσέξεις είναι να βάλεις λάμπα θέρμανσης και λάμπα UVA-UVB για ερπετά. Διάβασε εδώ για τα βασικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
και συμβουλέψου και το http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php? για περισσότερες λεπτομέρειες.

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ! αναταράσουν την οικολογική ισορροπία επικρατώντας απένταντι στις ενδημικές μας χελώνες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01969 seconds with 11 queries