Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 16-02-17, 12:12
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λόγω υποχρεώσεων, δεν προχώρησα στην αλλαγή των υλικών φίλτρου - έχω ακόμα μέσα το σφουγγάρι άνθρακα και το το πράσινο αφαίρεσης νιτρικών της Juwel.

Παρ' όλα αυτά, χθες μέτρησα:
NO2 < 0.1 ppm (προ 4 ημερών ήταν 0.4)
NO3 1ppm ppm

Τρεις ερωτήσεις γεννιούνται:
1. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω ψάρια;
2. Με δεδομένο ότι τα νιτρικά άλατα είναι τόσο χαμηλά, πρέπει να κάνω αλλαγή νερού ή όχι
3. Η τόσο χαμηλή τιμή ντρικών, εξηγείται λόγω ανωριμότητας του φίλτρου, ή τα κερατόφυλλα και το σφουγγάρι "αφαίρεσης νιτρικών" τηςε Juwel κάνει δουλειά;
4. Με αυτά τα δεδομένα, είναι σκόπιμη η αλλαγή ενός σφουγγαριού (υποθέτω του πράσινου) και σακουλάκι Siporax? Αν το κάνω, χρειάζεται εκ νέου αναμονή, πριν μπουν τα ψάρια;
5. Και μια παρεμπτίπτουσα ερώτηση - το κατάστημα από το οποία ψωνίζω είναι κάπου 30 λεπτά από το σπίτι μου με μοτοσυκλέτα. Το να πάρω, όταν εν τέλει γίνει αυτό, τα ψαράκια, και να τα μεταφέρω με μοτοσυκλέτα, αντενδείκνυται (κραδασμοί - κρύο);
Καλημέρα φίλε μου,

στα έχουν πει τα παιδιά και πιο πάνω.
Χρειάζεται να βάλεις κάποιο σακουλάκι με βιολογικό υλικό για να αναπτυχθεί η βιολογία σου.
Αν το είχες κάνει τόσες μέρες τώρα θα ήσουν έτοιμος πιστεύω.
Για μένα κάνε πρώτα αυτό και μετά ξεκίνα να σκέφτεσαι για τα ψαράκια.

Τα ψαράκια μια χαρά μπορείς να τα μεταφέρεις με τη μηχανή και για ακόμη καλύτερα βάλε τις σακούλες με τα ψάρια σε ένα κουτι από φελιζολ να κρατήσει την θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,25035 seconds with 11 queries