Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-11-09, 18:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χμμμ.... άρα αμφίβολου αποτελεσματικότητος, τουλάχιστον με βάση την εμπειρία σας εδώ.

Δεν ξέρω τι φταίει ρε παιδιά, αλλά βασικά σιγά σιγά, το χαλίκι στο κέντρο-μπροστά άρχισε να μαυρίζει. Όχι ομοιόμορφα - μερικοί κόκκοι εδώ κι εκεί διάσπαρτοι, αλλά γενικά έχει αυξητικές τάσεις. Μαυρίζουν επίσης και κάποιες πέτρες που έχω μέσα, όχι ομοιόμορφα, αλλά κυρίως στις γωνίες τους. Από άλλες άλγες δεν έχω σπουδαία πράματα, λίγη πράσινη κάπου κάπου στο τζάμι.

Η μαύρη άλγη δε φαίνεται να είναι κυανοβακτήριο, φεύγει δύσκολα (πρέπει να την ξύσω με το νύχι ή οδοντόβουρτα) αλλά ούτε έχει τη "φούντα" της BBA. Δεν τη βρίσκω στα κλασικά λινκσ με τα διάφορα είδη άλγης.

Υποθέτω ότι μπορεί να είναι BBA που δεν έχει προλάβει να μακρύνει.. παίζει κάτι τέτοιο ;

Εδώ και καιρό διατηρώ PO4=0.5-1, NO3=10-15 μέσω estimative index. Από φωτισμό έχω 9,5 ώρες δύο λάμπες (Juwel 9000K και Arcadia plant pro 6500K) σύνολο 90W+ανακλαστήρες σε 160λίτρα νερού. Με φωτόμετρο μέτρησα γύρω στις 5000lux στο βυθό. Απο κυκλοφορία έχω γύρω στα 600λ/ωρα μετρημένα.
CO2 γύρω στα 25ppm (από μετρήσεις KH=11, Ph=7-7.2).

Προφανώς το φως παίζει ρόλο (οι περιοχές που σκιάζονται από φυτά δεν έχουν πρόβλημα), αλλά έχω εξαντλήσει τα πάντα νομίζω και δεν μπορώ να βρω άκρη...

Σκέφτομαι να αρχίσω υπερδοσολογία Excel μήπως και την ξεφορτωθεί, αλλά προφανώς θέλω να βρω και την αιτία...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries