Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 06-04-13, 20:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ παρ όλο που γενικά δεν είμαι υπερ των αντιδικιών, πιστεύω πως σ αυτό το θέμα το πράγμα έχει παραγίνει.
ίσως σε πρώτη φάση θα έπρεπε ο σύλλογός μας να κάνει μια κίνηση με προειδοποιητικές επιστολές, μαιλ προς τα καταστήματα, οτι θα επακολουθήσουν μηνύσεις και μια γενικότερη καμπάνια για τον τρόπο που πρέπει να διατίθενται τα ψάρια (όσον αφορά, τον χώρο, το τελικό τους μέγεθος, τις απαραίτητες προϋποθέσεις, τις συνθήκες κτλ).
ακόμα αν υπάρξει ένα κείμενο από τον σύλλογο, θα μπορούσε να τυπωθεί από τον καθένα μας και να μοιραστεί στα μαγαζιά της γειτονιάς του.
δεν ξέρω ίσως υπάρχουν και καλύτερες σκέψεις, αλλά πρέπει να γίνει λίγος θόρυβος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω, δικιο εχεις. Αλλα εχω δει πολλους πωλητες, απλα, σε καταστηματα και οχι γνωστες του θεματος. Αυτοι θελουν απλα να σου φορτωσουν οτι εχουν. Φταιει ο μαγαζατορας, σιγουρα, αλλα νομιζω οτι φταιει και ο αγοραστης, εφοσον θελει να παρει ενα κατοικιδιο που δεν εχει ιδεα τι χρειαζεται. Εχω ακουσει σε πετσοπ να ρωταει ο υποψηφιος αγοραστης κουνελιου, αν χρειαζεται τροφη για να ζησει. Εκει ποιος φταιει, ο μαζαγατορας να του πουλησει το κουνελι, κλουβι για κουνελι, κλουβι για παπαγαλο, σπιτακι για σκυλο και βακτηρια για ενυδρειο?

Να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω εντελως καμια σχεση με καταστημα ή οτιδηποτε τετοιο. Φταινε και αυτοι, αλλα πολλες φορες φταιμε και εμεις. Και βαζω και τον ευατο μου μεσα.
σίγουρα πρέπει κι ο καθένας να ενημερώνεται αλλά παίρνοντας παράδειγμα τον εαυτό μου, που απο τότε που περπάτησα ταίζω γάτες σκύλους και ήμουν το παιδάκι που πέρναγε ατέλειωτες ώρες στα πετ σοπ... κι όμως για τα ψάρια δεν ήξερα συγκεκριμένα πράγματα με αποτέλεσμα να βρεθώ με "γκλάμουρους" κατά την γνώμη μου πλήρως εξοπλισμένο 30λ ενυδρείο με 5 χρυσόψαρα. όταν άρχισαν τα προβλήματα και αυτά που μου έλεγε η ιχθυολόγος παρακαλώ του καταστήματος δεν ωφελούσαν και μπήκα στο ιντερνετ, θόλωσα από την στεναχώρια και μπήκα σε διαδικασία άγχους και στρες καθώς έχασα τα τρία από τα πέντε ψάρια ώσπου να έρθει το μεγαλο ενυδρείο.
άρα καταλήγω ο αγοραστής δύσκολα κατανοεί, γι αυτό και είμαι πολύ επιεικής όταν μπαίνουν εδώ μέσα αγχωμένοι και με το κεφάλι καζάνι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 06-04-13 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01582 seconds with 11 queries