Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 20-04-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Γιάννο, το σύστημα που έχεις μιλήσει μόλις τώρα σε έχει διαψεύσει σε τουλάχιστον 5 σημεία:

1. Όταν μιλάμε ειδικά για το bottomdrainaeration, τότε το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η κοκκινισμένη λέξη, δηλαδή ο αέρας.
α. Ο αέρας από μόνος του υπερκαλύπτει σε οξυγώνο τον πυθμένα, "αδειάζοντας" κυριολεκτικά τη λίμνη από τα επικίνδυνα αέρια παράγωγα της αποσύνθεσης.
Βασίλη είπαμε να ανοίξουμε το θέμα αυτό για να βοηθήσουμε και όχι να παραπλανήσουμε τους αρχάριους!. Εδώ τη θέλεις να πεις? Ότι επειδή υπάρχει αέρας δεν γίνεται αποσύνθεση στα φύλλα? Η ότι επειδή αερίζετε δεν είναι πρόβλημα ας πέσουν τα φύλλα να λιώσουν και ο αέρας θα τα εξαφανίσει?

β. Ο συνεχόμενος στροβυλισμός που δημιουργεί στο νερό, δεν επιτρέπει κανένα απολύτως μπούκωμα του συστήματος, αφού μονάχα η πίεση που εξασκεί "τσακίζει" τα πάντα!
Συνεχής στοβυλισμός για εμένα σημαίνει στρές στα ψάρια. Δίκιο έχεις ότι τσακίζει τα πάντα σημεριλαμβανομένον και τον γόνων!
γ. Καμία σχέση με πολύ ακριβό εξοπλισμό. Μετά βίας ολόκληρος ο εξοπλισμός μου θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ!
Άλλη μια παραπλάνηση. Για δέστε τημούλες εδώ για το nexus
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...y_200_300.html
http://www.koicarp.net/filtration/nexus/nexus300.html
Από μόνο του είναι 1200 εύρο!

δ. Ναι, ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να είναι στο επίπεδο την στάθμης του νερού. Ποιό το πρόβλημα εδώ Γιάννο? Το ότι δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτε το θεωρείς μειονέκτημα? Άσε που μπορείς να εκμεταλλευτείς τον χώρο της φίλτρανσης για να κατασκευάσεις από πάνω την γέφυρα της λίμνης. Είναι καλύτερα δηλαδή να κατασκευάσεις αποθήκη 2Χ2.
Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως.
Όταν το σύστημα αυτό βρήσκετε από την στάθμη του νερού και κάτο όταν θα κάνεις buckwash που θα πηγαίνει το βρομισμένο νερό? Θα έχεις άλλο ντεπόζιτο με ξεχωριστή αντλία για να το αδειάζεις?
Το συγκεκριμένο φίλτρο μάλλον το έχεις δει μόνο στο διαδήκτιο!
Να σου δώσω εγώ ένα τηλέφωνο να πάς να βρεις τον φίλο μου τον Νικόλα να το δεις και από κοντά.
Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο.
Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος αν αυτό το ανακάτεμα κάνει καλό! Ίσος καταστρέφει την βιολογία που βρίσκεται πάνω στο βιολογικό υλικό.
Το πώς δουλεύει μπορείτε να δείτε ένα βιτεάκη εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=-_NaRts5ZJU




ε. Ποιός είπε ότι στην συγκεκριμένη λίμνη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευκολότατα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και μάλιστα μπορεί να ενωθεί άμεσα και σύστημα αποχλωριοποίησης του νερού της υδατοπρομήθειας?
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο!
στ. Αν θέλεις λάσπη, μπορείς με κάποιους τρόπους να περιθοριοποιήσεις ένα τμήμα της λίμνης σου, δημιουργώντας ένα ρέμα με αρκετά φυτά.


Γιάννο, μην λες πολλές κουβέντες πριν το δεις να δουλεύει από κοντά, γιατί όταν γίνει θα πάθεις την πλάκα σου...[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Το ποίος λέει πολλές κουβέντες και είναι αδιάβαστος ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να το κρίνουν.
Γιάννο, οι κάτοχοι αυτών των συστημάτων (ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS) καθαρίζουν τα φίλτρα τους φορώντας κουστούμι! Τόσο καθαρό και απλό είναι.

Απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι η αποκλειστική χρήση σιδεροσύνδεσης και μπετόν σε λίμνες γίνεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν κοντά δέντρα. Στις περιπτώσει όπου είναι καθαρό πεδίο με γκαζόν, τότε είναι λιγότερο κόστος αν κατασκευαστεί με τσιμεντόλιθους. Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα αξεσουάρ ώστε να στεγανωποιήσουμε την βάση με τα τοιχόματα στην περίπτωση όπου έχουν κατασκευαστεί σε διαφορετικό χρονικό διάστημα.
Δεν είμαι αντίθετος στους τσιμεντόλιθους. Θεωρώ ποιο ασφαλή την χρήση του μπετόν.
-------------------------
POURITANOS



Δεν είπα ότι είναι και άχρηστα απλά εμένα δε με ενθουσίασαν.
Αυτό ακριβός. Όπως είπα και ποιο πάνω αν έκανα λίμνη τώρα θα το έβαζα και θα το έθετα σε λειτουργία 1-2 φορές τον χρόνο.

Το να γίνει μια αστοχία στην σύνδεση στων πάτο της λίμνης η να φρακάρει από τα πολλά φυλά αν η λίμνη είναι κάτω από δέντρο θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά ωφελεί.
Το μπούκωμα από φύλλα το θεωρώ δεδομένο.


Από κει και πέρα η περισσότερη που έχουν λίμνες πετυχημένες που τρέχουν εδώ και χρονιά με μοναδικό εξοπλισμό μια δυνατή αντλία φυσικό είναι να κοιτάνε με μισό μάτι όλα αυτά τα νέα συστήματα.

Γενικά είναι δύσκολο να πείσεις κάποιων για ένα σύστημα αν δεν του το δείξεις να δουλεύει.
Δεν είμαι αντίθετος σε καινούρια συστήματα.
Να είναι ώμος αξιόπιστα και σε λογική τιμή.

Ερωτήσεις σχετικά με τα ΒOTTOMDRAINAERATION+NEXUS.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

1 Αφήνουν κανένα γόνο ζωντανό?
Οχι
2 Χρησιμοποιείτε μονό σε λίμνες για ενήλικα Koi?
Μάλλον έτσι θα είναι! Και σε λίμνες που γύρο γύρο δεν υπάρχουν δέντρα.
3 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λίμνη με χρυσόψαρα? Η θα τα κάνει κιμά?
Μάλλον ναι
4 Χρησιμοποιείτε χειμώνα καλοκαίρι?
a) Αν ναι τότε υπάρχει μονίμως φασαρία και παρενόχληση στα ψαριά.
b) Αν όχι τότε των χειμώνα ο πάτος της λίμνης θα γεμίσει με φύλλα και λάσπη.

Γενικά αυτά τα συστήματα θεωρό ότι αρμόζουν σε ποιο τροπικές χώρες που η ηλιοφάνεια διαρκή περισσότερο και φυσικά έχουν θερμότερο κλίμα από ότι στην Ελλάδα.
Στην Κύπρο τα πράγματα σίγουρα είναι καλυτέρα σε θέμα θερμότητας.
Απλά επειδή τα θέματα αυτά τα παρακολουθεί και πολύς κόσμος από Ελλάδα ίσως θα πρέπει να μην παρασύρετε από συστήματα που ίσως εφαρμόζονται σε χώρες με τελείως διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες.
Συμφωνώ και εγώ.
-------------------------
Μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο ότι η κυπρίνοι δεν πρέπει να πέφτουν και σε ημι χειμέρια νάρκη. Πάνω από όλα τα ζωντανά αυτά χρειάζονται ησυχία για να μπορέσουν να ξεχειμωνιάσουν στον πάτο της λίμνης. (κάτι που κάνουν ανέκαθεν σαν είδος)
Η χαμηλότεροι θερμοκρασία που μέτρησα φέτος ήτανε 8 βαθμοί.
Τάιζα

Το να έχεις στρεσαρισμένα ψαριά αλλά να ζουν και καλά με ποιο καθαρό νερό εμένα με κάνει να έχω της αμφιβολίες μου για το καλό που προσφέρουν αυτά τα συστήματα.

Και εδώ είμαι σύμφωνος.
Το μονό καλό που προσφέρουν είναι λεφτά στης τσέπες σε όσους τα κατασκευάζουν. [IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Πέστα Χρυσόστομε!
Εδώ χομπιστες πλέων έχουν καταλάβει ότι η αντλίες πρέπει να κλείνουν των χειμώνα για ηρεμούν τα ψαριά και εμείς να βάζουμε μόνιμα κάτι που όσο νάνε και κάποιο θόρυβο θα κάνει και ρεύματα θα δημιουργεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 22-04-10 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,03381 seconds with 11 queries