Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 22-03-10, 07:40
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα!
Χαίρομαι που θέλεις να βασιστείς στην πείρα και γνώσεις του φόρουμ.
Η λίμνη που σκέφτεσαι, δεν έχει τίποτε να φοβηθεί είτε είναι ορθογώνια είτε οβάλ.
Σου παραθέτω ένα απλό, μεταξύ μας σχεδιαστικά πρόχειρο σχεδιάγραμμα, για να μπεις στο κλήμα της κατασκευής. Τα περισσότερα θα έρθουν στην συνέχεια, γιατί υπάρχουν πράγματα που εσύ θα πρέπει να αυτοσχεδιάσεις, βασιζόμενος όμως πάντα σε κάποιες βασικές ας πούμε αρχές.

Στην περίπτωση αυτού του σχεδίου, ολόκληρη η φύλτρανση θα γίνεται υπόγεια και χωρίς να είναι ορατή. Ο καθαρισμός θα είναι παιχνιδάκι και θα είναι εξαιρετικά εύκολο να τον ελέγχεις. Ανάλογα εύκολη θα είναι και η παρακολούθηση της αντλίας, είτε είναι υποβρύχια είτε εξωτερική.

Ένα σου λέω όμως, γιατί σε βρίσκω αρκετά ανυπόμονο και ενθουσιώδη. ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ! Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα πάντα πριν χύσεις το μπετόν, ρωτώντας μας εδώ.

καλή συνέχεια....δες το σχεδιάγραμμα και μπορείς να ρωτήσεις οτιδήποτε δεν είναι κατανοητό.
\

Βασίλη

Το σχεδιάγραμμα που έχεις ανεβάσει δεν δουλεύει. Είναι σίγουρο ότι το φίλτρο θα ξεμείνει από νερό………εκτός και αν έχουμε αντλία πολύ μικρή που σίγουρα δεν θα είναι κατάλληλη για λίμνη. Είπα πολλές φορές ότι δεν θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν……… αλλά όταν βλέπω τέτοια μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι………. Και ιδικά όταν έχουμε να κάνουμε με έναν ο οποίος τώρα ξεκινάει να φτιάξει την λίμνη του.

kokos125

Δες εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32118

Είναι η λίμνη μου από την αρχή μέχρι σήμερα. Διάβασε προσεκτικά, δες τα λάθη που έχω κάνει, της αλλαγές που έκανα, και γενικά το πώς δουλεύει το όλο σύστημα.
Για ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε να τις συζητήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01583 seconds with 11 queries