Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-04-11, 23:46
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρεπει να πιστεψω οτι αληθεια υποστηριζεις τα παραπανω περι ταλαιπωριας? Αν ναι δε θα πρεπει να εχεις ψαρια η απλα το αναφερεις για να με πεισεις οτι η ταλαιπωρια που ηδη εχουν υποστει δεν ειναι "τιποτα" στην ταλαιπωρια που περνανε σε τετοια πρωταθληματα που παιρνουν μερος και αγριοι δισκοι!!!
Αν θα πρεπει να διαλεξω απο το κακο και απο το λιγοτερο κακο φυσικα διαλεγω το λιγοτερο κακο!

Θα το εκανες σε καποιο ψαρι σου ο ιδιος? Με ποιο κινητρο? Αυτο ρωταω και δεν μου απαντησες!!

Ο Bleher και ολοι οι επαγγελματιες κανουν τη δουλεια τους! Και εμεις τη δικη μας ... μονο που το κινητρο μας δεν ειναι το χρημα αλλα .... (?)
αγαπη? εγωισμος? ματαιδοξια? οτιδηποτε ο καθενας μπορει να σκεφτει!
Η απλα πολλες φορες οι επαγγελματιες μας "χρησιμοποιουν" (??) το εχω δει να γινεται σε τετοιες περιπτωσεις σε πρωταθληματα!
Προσωπικα εχω το σθενος να διαφωνησω σε κατι με καποιον "μεγαλο" αλλα και να τον χειροκροτησω οταν υποστηριζει κατι σωστο! Τουλαχιστον με τη δικη μου λογικη! Δεν θεοποιω κανενα αλλα ουτε δαιμονοποιω αντιστοιχα!

Ας υποθεσουμε ειναι πρωταθλημα ομορφιας ...
Οι πιο πολλοι πρωταθλητες πωλουνται αμεσως μετα την διακριση!!
Ειναι σαν να βγει Miss World μια Ελληνιδα και αμεσως μετα να τη πουλησουμε!!
Αυτο και μονο μου λεει πολλα για τους διαγωνιζομενους -τουλαχιστον αυτους που ακολουθουν αυτη τη τακτικη αυξησης τιμης του ψαριου τους!
Η μονη εξελιξη ειναι στη τσεπη τους!! Και που οδηγει η εξελιξη στο εξωτερικο? Σε δισκους bulldog!! (Εξ ου και ο τιτλος του θεματος ...)
Που ειναι το χομπι σε αυτο? Τι διαφορετικο θα ειχε ενα event η ενα σεμιναριο ... χωρις το πρωταθλημα?
Αν είχα το ψάρι ,τη γνώση - ικανότητα να το πάω και να το διατηρήσω σε καλή κατάσταση, και τα λεφτά (αφήνω το ΟΚ από την αρχηγό) βεβαίως και θα το κανα και κάποτε ελπίζω να το κάνω.Για τον ίδιο λόγο ίσως που εσύ θέλεις ντε και καλά άγριους για να ολοκληρωθείς.Και αν έσπαγε ο διάολος το ποδάρι του και έπερνε μια καλή θέση και μου δίνανε καλά λεφτά ,ναι θα το πούλαγα για να πάρω άλλα 10 (και να τους κάνω 40 για να λύσω και την απορία σου αν έχω ) να ξαναπροσπαθήσω, να κάνω τη τρέλα μου και να πληρώσω τους λογαριασμούς μου .Και αυτό θα γίνεται ,και θα γίνεται, και θα γίνεται... συνέχεια (εκτός και αν γινόμουν κι εγώ κακός επαγγελματίας,πράγμα που μάλλον δεν γίνεται )
Για τους άγριους δεν ξέρω τι κάνουν και τι νοιώθουν πάντως το ψάρι που είδα να πάει και να ρθει από τέτοιο διαγωνισμό (παραδόξως ο κακός κατοχός του δεν το πούλησε εκεί-κακώς για μένα) δεν είχε καμμία απολύτως σχέση με την κατάσταση που συνήθως βλέπω να έχουν έρθει ψάρια (ακόμα και εκτροφής) ή που βλέπουμε στα βιντεάκια από άγριους που μόλις πιάνονται και μεταφέρονται .Τι είδα λέω όχι τι άκουσα ή τι νομίζω ,έχει κάποια διαφορά .
Οι επαγγελματίες σίγουρα κάνουν τη δουλειά τους και καλά την κάνουν .Αυτοί γιατί είναι οι κακοί δεν καταλαβαίνω που ,φανερά , την κάνουν για να διαφημίσουν το στοκ τους και να αναδειχθούν και ο "α" Ιντιάνα Τζοουνς που πουλάει τη γνώση και την εμπειρία του (και ψάρια) παίζοντάς το αδέκαστος είναι ο καλός ? Δεν με πειράζει καθόλου να το κάνει ,έτσι θα αυτο-χρηματοδοτηθεί και έτσι βγάζει το ψωμί του και μακάρι να ήμασταν κάποιοι στη θέση του.Η υποκρισία είναι που με χαλάει ,η "θεοποίηση" , τα δήθεν και να παρουσιάζεται ως κριτής καταστάσεων (και ο χαρακτήρας του αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα)
Εσένα σε ποια πρωταθλήματα σε "χρησιμοποίησαν" ποιοι και με ποιο τρόπο ?
Επειδή μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει πολλά(ούτε εγώ αλλά αν δεις συμμετέχοντες θα καταλάβεις), σε τέτοιους διαγωνισμούς σε πληροφορώ πως συνήθως η πλειοψηφία είναι ντόπιοι που πάνε κάνουν τη λόλα τους και επιστρέφουν σπιτάκι τους .Απλά και χαλαρά και συνεχίζουν τη ζωή τους και την ενασχόλησή τους χωρίς υπαρξιακά προβλήματα .Αυτοί που θα κάνουν τα μεγάλα ταξίδια είναι ή "κακοί" έμποροι ή πολύ τρελοί .Είπαμε ο καθένας με τα θέλω του.
Ποτέ ένας σοβαρός-επαγγελματίας και φτασμένος breeder δεν θα πάει τα καλύτερά του ψάρια ή αυτά που θα χρησιμοποιήσει σε αναπαραγωγή .Γιατί αυτά είναι το ψωμί του .Ούτε παιδάκια του, ούτε ζωάκια του . Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο έφτασε να κάνει το χόμπυ του(γιατί για να ασχοληθούν το γουστάρανε ,δε το έκαναν στο επαγγελματικό προσανατολισμό θέλω να πιστεύω) επάγγελμα και να ζει απ'αυτό .Κάπως θα πρέπει να βρει και λεφτάκια,ε? Τα bulldog βρέθηκαν κάποιοι τσάκαλοι που τα πάσαραν ,βρέθηκαν και οι αντίστοιχοι ηλίθιοι που τα ζητούν και άρχισε η αγορά να κινείται .Το ηθικό και αισθητικό είναι άλλο ,αλλά γι αυτούς είναι δολλάρια-"καύσιμα". Αυτοί πάντως που θαυμάζω εγώ ούτε έχουν βγάλει ούτε πρόκειται να βγάλουν,οπότε μη το γενικεύουμε και φέρνουμε τη δισκο-αποκάλυψη Αν το κάνουν θα πέσουν στην υπόληψή μου, τι άλλο να πω?
Όσο για τους πρωταθλητές ,Miss Wold κλπ πρέπει να διαχωρήσεις τους ανθρώπους από τα ψάρια γιατί θα υπάρχει πρόβλημα .Αν και πολλές φορές δεν αμφιβάλλω πως και εκεί θα υπάρχουν παρόμοιες ,αναλογικά , καταστάσεις "αγοραπωλησίας"
Καλά κάνεις και διαφωνείς και έχεις τη γνώμη σου και απολύτως σεβαστή.Μη προσπαθείς όμως να πείσεις και όλους τους άλλους (όπως κι εγώ δεν θέλω) και να βάζεις "διαχωρηστικά" και "δρόμους"
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02221 seconds with 11 queries