Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 19-04-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειραζουν οι ταννινες τις γαριδες?
Υπαρχει καποιο σχετικη ερευνα? εχεις καποιο λινκ?
Εχω ξυλα μεσα στο γαριδαδικο, και driftwood και mopani, και ρινω και κανενα ξερο φυλλο (να μασουλανε) που βγαζει ακομα περισσοτερες ταννινες απο τα ξυλα.
Δεν χανω γαριδες.
Το αντιθετο.

Το εχω κανει πολλακις και δεν ειχα κανενα τετοιο συμβαν.
Περιεργο.
Δεν μπορει οποιοδηποτε ξυλο να αλλαξει σημαντικα τις παραμετρους, και μαλιστα τοσο αποτομα που να προκαλεσει προβλημα.
Σχετική έρευνα δεν υπάρχει απ όσο ξέρω ή τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ, όλες οι πληροφορίες είναι από αντίστοιχα ξένα φόρουμ.

Υπάρχουν πολλές αναφορές με "ύποπτους" θανάτους γαρίδων ή παράξενες συμπεριφορές από τη στιγμή που έχει μπει μοπάνι μέσα στο ενυδρείο.

Δεν είναι αποδεδειγμένο αλλά κρίνοντας από τις ιδιότητες που έχει το μοπάνι (απορροφητικότητα-υψηλή περιεκτικότητα σε τανίνες) το καθιστά ρίσκο αφού δεν ξέρουμε που βρισκόταν πριν το μοπάνι και τι έχει απορροφήσει. Γι αυτό προσωπικά προτιμώ και προτείνω driftwood ως shrimp-safe αφού δεν υπάρχουν αναφορές για ανάλογα περιστατικά.

Τα φύλλα catappa υπάρχουν σε διάφορες ποιότητες και με ανάλογες επεξεργασίες.
Προσωπικά έτυχε να βάλω ένα φύλλο σε 50 λίτρα και να κιτρίνισε το νερό ενώ σε άλλη περίπτωση από άλλο προμηθευτή να βάλω την ίδια ποσότητα φύλλου χωρίς να έχει αλλάξει χρώμα το νερό.
Θέλει προσοχή και με τα catappa, αν βάλουμε πολλά σε λίγα λίτρα θα επηρεάσουν το ph. Συνήθως έχουν οδηγίες(τα συσκευασμένα) που αναφέρουν πόσα φύλλα πρέπει να βάζουμε ανά πόσα λίτρα. Αν έχουμε χύμα φύλλα προσθέτουμε λίγο λίγο παρατηρώντας το χρώμα του νερού.
Και το μοπάνι ανάλογα την επεξεργασία του και το μέγεθος του σε σχέση με τα λίτρου του ενυδρείου μπορεί να επηρεάσει το ph δραστικά και γρήγορα αφού περιέχει πολύ περισσότερες τανίνες από κάθε άλλο ξύλο.

Προσωπικά λοιπόν προτείνω, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, driftwood αντί για mopani και τα φύλλα catappa με μέτρο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01613 seconds with 11 queries