Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 14-04-13, 20:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω απλα εγραψα πως χρησιμοποιειται, δεν ειπα οτι το χρησιμοποιώ....
Απο τις οδηγιες που εγραψες οπως φαινεται στην παραθεση πιο κατω, δεν φαινεται να αναφερεις ουτε να προειδοποιεις οτι αν καποιος κατεβασει το πεχα απο 8μ σε 6, σε 5 και ου το καθεξης.. ριχμωντας απλα μερικες μεζουρες μπαφερ, αν εχει ψαρια μεσα θα τα βρει στον αφρο μετα απο λιγο.
Οφειλα τουλαχιστον να προειδοποιησω να μη πλακωσει κανεις το ενυδρειο του στα μπαφερ και χασει τα ψαρια του.

Τα υπολοιπα που αναφερεις περι ακαταλληλοτητας της ΑΟ και της τυρφης, δεν ειναι και τοσο αμεσα επικινδυνα για την υγεια των ψαριων. Απλα εθεσα την δικη μου αποψη για αυτα. Δεν χρειαζεται να συμφωνουμε.

Παντα φιλικα συζηταμε προς οφελος ολων μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον πες πως εχεις ενα ενυδρειο 20λτ με το ph 8.0 κανεις το εξης..

Αν θελεις να κατεβασεις το ph μια μοναδα δηλαδη να παει απο 8.0 στο 7.0 ριχνεις μια μεζουρα acid buffer (μεζουρα

ειναι το κουταλακι που εχει μεσα), τωρα αν απο 7.0 θελεις να το πας 6.0 τοτε ξανα προσθετεις αλλη μια μεζουρα acid buffer οποτε το ph πηγε απο 8.0 στο 6.0, και ου το καθεξης..

Εννοειτε πως αν θες να πας το ph απο 8.0 στο 6.0 κατευθειαν ριχνεις 2 μεζουρες απευθειας μεσα στο νερο και εχεις το ph sto 6.0, τρεις μεζουρες αν θες να το πας στο 5.0 και παει λεγοντας....

Εγω π.χ εχω ενα ενυδρειο 120λτ που για παραδειγμα εχει ph 8.0 αν θελω να το παω στο 7.0 πρεπει να ριξω μεσα 6 μεζουρες
(1 μεζουρα για 20λτ => 6 μεζουρες για 120λτ για να κατεβει το ph μια μοναδα δηλαδη απο 8.0 - 7-0, αν θελω να το κατεβασω 2 μοναδες ριχνω 12 μεζουρες για να παει απο 8.0 στο 6.0)..

1 μεζουρα------για------20λτ
χ μεζουρες-----για------120λτ =

120λτ / 20λτ = 6 μεζουρες

1 μεζουρα για 20λτ = 1 μοναδα ph κατω => 6 μεζουρες για 120λτ = 1 μοναδα ph κατω
2 μεζουρες για 20λτ = 2 μοναδες ph κατω => 12 μεζουρες για 120λτ = 2 μοναδες ph κατω


Αυτα για τη θεωρια.....

Στη πραξη το μονο που αλλαζει ειναι οτι επειδη ριχνεις κοκους μεσα στο ενυδρειο και περνουν ωρα να διαλυθουν για αμεσα αποτελεσματα βαζεις τις οσες μεζουρες θες σε ενα μικρο μπουκαλακι σαν αυτα της sera που μετρανε το ph βαζεις και λιγο νερο το κουνας καλα να λιωσουν οι κοκοι και μετα το χυνεις μεσα στο ενυδρειο και μετρας το ph μετα απο 2 λεπτα περιπου, το ριχνει αμεσα.....

¨Η αλλιως ριχνεις τους κοκους στη ροη του φυλτρου για να λιωσουν, γιατι αν πιασουν πατο δυσκολα λιωνουν....

Και εγω αυτο χρησιμοποιω, καλο ειναι δεν βλαπτει και τα φυτα.....

Acid Buffer => Κατεβαζει το ph
Alkaline Buffer => Ανεβαζει το ph
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01735 seconds with 11 queries