Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 14-04-13, 10:12
nikolas34 Ο χρήστης nikolas34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ωχ τωρα ειδα την ημερομηνια .

nikolas34 -> που εχεις διαβασει οτι η α.ο. προκαλει προβληματα στα ψαρια?
για τα ψαρια μαλακου νερου, πως θα πρεπει να φτιαχνεται το νερο?

με το πεχα δεν παιζουμε. μιση μοναδα σκαμπανεβασμα το πεχα αποτομα, ειναι τεραστια αλλαγη για τα ψαρια. το πεχα απο το 7 εως το 6 ειναι 10 φορες πιο οξινο και απο το 7 εως το 5 ειναι 100 φορες πιο οξινο.
ο πιο σωστος τροπος οξινισης του νερου ειναι ο φυσικος, και ας χρειαζεται αρκετο καιρο, εχεις πιο ισορροπημενο ενυδρειο και οι τιμες ειναι σταθερες.
Συμφωνω με αυτα που λες, εννοειται πως τα buffer και το ph τα ριχνεις μεσα πριν βαλεις τα ψαρια..Αν εχεις ηλεκτρονικο μετρητη ph με το acid buffer μπορεις να ριξεις το ph οσο θες και 0,1 τη βδομαδα...

Αλλα συμφωνω οτι ο καλυτερος τροπος ειναι η τυρφη απλα παιρνει χρονο να κατεβει 1 μοναδα,

Απλα πρεπει να χρισιμοποιησεις δευτερο ενυδρειο με τυρφη μεσα στο φυλτρο και οχι οποιοδηποτε ειδος μπετονιου γιατι χαλαει τα θρεπτικα συστατικα του νερου που ειναι απαραιτητα για τα ψαρια

Οσον αφορα την Α.Ο επειδη ειχα δισκους καποτε, μου ειχαν προτεινει να μην χρισιμοποιω α.ο γιατι εκτος του οτι κατεβαζει το πεχα χαλαει τα θρεπτικα συστατικα του νερου με αποτελεσμα να μαδανε τα πτερυγια απο τα ψαρια σε βαθος χρονου.. Μονο τυρφη


Αλλα οποιος δεν εχει ουτε χρονο,ουτε χωρο, ουτε χρηματα πολλα να διαθεσει παιρνει buffer..
¨
"Αυτα μου εχουν πει εμενα το τονιζω"... και ελαχιστα τα εχω δει απο μονος μου..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,37567 seconds with 11 queries