Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 02-04-08, 20:24
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξέρω αν ο στόχος είναι να με αποθαρρύνεις, αλλά αν ναι το πέτυχες. κάτι τέτοιο είχα καταλάβει και εγώ για αυτό πήγα προς malawi. Θα τρέξω το malawi α αποκτήσω και εμπειρία και όταν νοιώσω έτοιμος το γυρναώ σε tanganyka. Μακροπρόθεσμα ο στόχος είναι για reef, οπότε περνόντας από tanganika θα πάρουμε ένα καλό chiller και ΄θα φτιάξουμε και ένα καλό sump και κουτσου κουτσου θα φτάσουμε στο reef. Μέχρι ΄τοτε όμως μάλλον θα πάω σε Malawi. από τα ζωοτόκα που έχω είναι μια πρόοδος....Σιγα-σιγά για να ευχαριστίόμαστε κάθε βήμα. Αν ξεκινήσεις από reef ας πούμε, μετά τι κάνεις....
Αντιθέτως,στόχο έχω να σε προφυλάξω από πιθανές μελλοντικές απογοητεύσεις παρουσιάζοντας και την άλλη πλευρά του νομίσματος,η οποία δεν αναφέρθηκε καθόλου παρά τις επίμονες ερωτήσεις σου!!Θα ήθελα επίσης να σου καταθέσω μια προσωπική εμπειρία στις αρχές της ενασχόλησής μου με το hobby,ύμνο στην ανθεκτικότητα των malawi(η ιστορία αποτελεί σεμινάριο λαθών και καλούνται οι αγαπητοί mods να βάλουν το κατάλληλο σηματάκι...ακαταλληλότητας για νέους χομπίστες )Ξεκίνησα στο hobby με ένα 50λιτρο ενυδρείο,το οποίο σύντομα μετέτρεψα σε μια υπερφορτωμένη κιβωτό του Νώε με κιχλίδες απ'όλο τον κόσμο(maylandia estherae,convict,kribensis,jewel).Παράδοξο πώς,τα kribs γέννησαν(πρώτη μου γέννα!!)και ήθελα με κάθε τρόπο να τα κρατήσω!!Όλα τα ψάρια είχαν εξοστρακιστεί στις γωνίες του ενυδρείου απ'τις λυσσαλέες επιθέσεις των γονέων,εκτός απ'το αρσενικό estherae(το'δα κι αυτό!!krib να τα βάζει στα ίσα με estherae!!)με το οποιό γίνονταν συνεχώς επικές μάχες,με φθορά όλων των εμπλεκομένων...Πήρα τότε την απόφαση "ή ταν ή επι τας"και έβγαλα τα 3 estherae σε 1 κουβά σε σκοτεινό μέρος(για να γλιτώσω λίγο ξυλο πίστευα)σε θερμοκρασία χειμερινού δωματίου(19-20 βαθμοί).Όλα ήταν τραυματισμένα.Να μην τα πολυλογώ,με μόνη διαφορά ότι συντομά τα έβαλα σε ξεχωριστούς κουβάδες λόγω ξύλου και με αλλαγές νερού κάθε τρεις μέρες όχι μόνο δεν έπαθαν fungus,αλλά ιάθηκαν οι πληγές τους και επέστρεψαν στο ενυδρείο μετά 4 μήνες υγειέστατα και αρχηγικά όπως πριν!!(με tanganika αυτό το σενάριο ούτε ως επιστημονική φαντασία παίζει!)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02146 seconds with 11 queries