Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 01-09-16, 09:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα αγορινα τωρα το ειδα.
Μαυτα που θα βαλεις θα παει μια χαρα αν εχεις και co2.
Εγω εβαλα 4 ποντους τυρφη και μετα εκανα μικρα μπιλακια τον πυλο και τον πεταξα μεσα.
Για το 300αρι εβαλα 10 κιλα πυλο περιπου.
Τα ανακατεψα και μετα απο 2 μερες φυτεψα.
Εκτος απο την παρβουλα που ειχα και στο παλιο και οταν εσπασε ταλαιπορηθηκε 3 βδομαδες στην λεκανη και δεν μου παει καλα ακομα οτι αλλο φυτεψω παει παρα πολυ καλα.
Το μοντε καρλο απλωνει πολυ καλα.
Και οτι αλλο βαλω παει καλα.
Παντος αν πας σε τυρφη μην πας σε spagnum moss πανε σε τυρφη κανονικη ακατεργαστη γιατι η spagnum δεν καθετε καλα και αν πας να βγαλεις καμια ριζα ανακατευεις πολυ το ενυδρειο.
Η απλη τυρφη ειναι βαρια και δεν εχεις κανενα προβλημα.
Αν αφησεις την τυρφη βρεγμενη χωρις να γεμησεις το ενυδρειο και δημιουργηθουν μικροοργανισμοι το αποτελεσμα ειναι καλυτερο αλλα εγω δεν αντεχα να το βλεπω αδειο και το γεμησα σε 3 μερες χαχαχα
Χαχαχα καλα θα παει σιγα σιγα προχωραει.
Η μπουκαλα πηγε για γεμισμα, σημερα παραλαμβανω.
Πηρα πυλο, πηρα τυρφη, και σε καποιες δοκιμες ειδα οτι ο πυλος διαλυεται σχετικα ευκολα στο νερο. Γιαυτο λοιπον πηρα την αποφαση και τον τοποθετησα σαν στρωμα πρωτο, κατω απτην τυρφη. Απο πανω μπηκε η τυρφη, βρεγμενη, και επισης αποφασισα να τα πακεταρω με σιτα για να αποφυγω την αναμιξη. Ειναι ετσι απτη δευτερα μεχρι να γεμισω.
Παρηγγειλα Flourite Dark που θα μπει απο πανω ενα 7κιλο να απλωσει και αν δεν μεινω ευχαριστημενος απτην ποσοτητα θα προσθεσω λιγο χαλικακι ιδιας κοκομετριας και οψης σχεδον που εχουμε εδω στο πανγκαια.
Το φωτιστικο θα γινει απο σωληνα αποχετευσης βαμμενο με ανακλαστηρες RSK κρεμαστο η απτο ταβανι η απο πισω. Φωτογραφικο υλικο συντομα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries