Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 12-07-12, 21:51
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Κάτι παρόμοιο είχα σκεφτεί κι εγώ Alex. Με τα φορητά ψυγεία που φέρνει πότε πότε το Lidl. Έχουν ανεμιστήρα, από κάτω από τον ανεμιστήρα μια τεράστια ψύκτρα και πολύ καλή μόνωση για φορητό ψυγείο. Ο τρόπος που είχα σκεφτεί εγώ είναι με αντλία επίσης, αλλά με ξεχωριστό κλειστό κύκλωμα νερού, όχι με νερό από το ενυδρείο. Το είχα σκεφτεί με μικρότερη αντλία, με σωλήνα σιλικόνης. Μέσα στο ψυγείο, μετά την έξοδο της αντλίας, οριζόντια στο ψυγείο, ένα όσο το δυνατόν κυλινδρικό κομμάτι μέταλλο και το σωληνάκι να κάνει σπείρες πάνω σε αυτό, για να ψύχεται πιο γρήγορα το νερό που είναι μέσα του. Και μετά να συνεχίζει προς το ενυδρείο.
Μέσα στο ενυδρείο πάλι για καλύτερη εκμετάλλευση της ψύξης, είχα σκεφτεί 2 πενταπλές βάνες για σωληνάκι σιλικόνης, σαν αυτές που χρησιμοποιούνται για διαχωρισμό του αέρα από τις αεραντλίες, αντικριστά η μία με την άλλη, με κάμποσο μήκος σωληνάκι από βάνα σε βάνα. Σαν τις πτυσσόμενες απλώστρες ρούχων φαντάσου. Κι από κει επιστροφή πάλι στο ψυγείο.
Θα είναι πιο αργό στο να ρίξει τη θερμοκρασία, ειδικά αν είναι πάνω σε controller και σταματάει η λειτουργία του ψυγείου, αλλά τη δουλειά του θα την κάνει. Και είναι αρκετά οικονομικό. Και σε κόστος και σε κατανάλωση ρεύματος.
Ένα ακόμη πλεονέκτημα που έχει είναι ότι αφού είναι κλειστό κύκλωμα μπορείς να βάλεις έναν διαχωριστή στο σωληνάκι που βγαίνει από το ψυγείο και να ψύξεις παραπάνω από ένα ενυδρεία. Κι έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο από ατύχημα να τραβάει συνέχεια νερό από το ενυδρείο.
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, περιμένω να πετύχω τέτοιο ψυγειάκι. Αν το δοκιμάσω θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries