Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-10-07, 20:20
ntzianam Ο χρήστης ntzianam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: KOZANH
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αρχαριος - Αρχαριος - Αρχαριος

Γεια σε ολους.
Εχω αγορασει εδω και 2 μερες ενα ενυδρειο απο το Μαρινοπουλο (120 lt) και εχω καποιες αποριες σχετικα με το χομπι και δεν το κριβω ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενος με την ιδεα οτι θα εχω ενα δικο μου ενυδρειο.
1η απορια .
Ειναι καλο σαν ενυδρειο ή εχω κανει μια κακη αγορα? Ρωτω γιατι εχω διαβασει οτι θελει μετατροπες για να βαλω φυτα, δεν ειναι καλο το φιλτρο, η αντλια, κλπ. Δεν εχω σκοπο να βαλω κ τον Αμαζονιο μεσα αλλα 1-2 φυτα πιστευω οτι ειναι καλα για την αρχη. Μπορω σε αυτο το ενυδρειο?
2η απορια
Εχω διαβασει στο http://www.tsamisaquarium.gr για το στρωσιμο με αμωνια κ σκεφτηκα οτι ειναι μια καλη λυση γιατι δεν θελω να ταλαιπωρησω τα ψαρακια. Ειδα οτι πρεπει να αγορασω test kits υγρα, αμωνια 28% και αντιχλωριο. Θα χρειαστω και κατι αλλο για το στωσιμο?
3η απορια
Τι αλλα περιφεριακα χρειαζομαι εκτος απο ενα χρονοδιακοπτη? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει σε κανενα pet shop ακομα γιατι φοβαμαι οτι θα με δει ασχετο και θα προσπαθησει να μου πουλησει ενα σωρο αχρειαστα πραγματα.
4η απορια
Τι φυτα μπορω να παρω για αρχη και ποια αμμο για αυτα τα φυτα? Απο πετρες? Φυσικα θελω να βαλω κ καποιο διακοσμητικο, υπαρχει καποιο καλο online καταστημα (κατα προτιμηση ελληνικο) ή θα ηταν καλυτερα να παω σε καποιο pet shop?

Αυτα για αρχη αλλα σιγουρα εχω και αλλες αποριες αλλα δεν θελω να σας κουρασω.

Νικος

Υ.Γ1 Αν καποιος ξερει καποιο καλο petshop στη Κοζανη να μου πει
Υ.Γ2 Συγνωμη αν η αποριες μου ειναι καπως ανακατεμενες αλλα καπω ετσι ειναι και το μυαλο μου μετα απο 2 μερες διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries