Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-07-05, 15:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Βασικές πληροφορίες .....

καλημέρα σας .....
βασικά είμαι ολοκαίνουργιος στο άθλημα και δεν είμαι διαθέσημος τόσο απο άποψη χρόνου όσο και χρημάτων να εμβαθύνω...αλλά θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα ...
μόλις προχτές αγόρασα δυο μονομάχους ....
έναν κατα κόκκινο και έναν ανοιχτόχρωμο θαλλασί με κόκκινο και λίγο καφέ στα πτερύγια .....
έγιναν κάποια πράγμα που πολλόι απο εσας θα με "κράξετε" αλλά άθελα μου ...
είναι δυιο αρσενικοι ..... χώρο στο σπίτι δεν έχω μεγάλο και πείρα ένα μικρό ορθογώνιο πλαστικό ενυδριάκι είδικό για μονομάχους ... με χώρισμα και ειδικό ανοιγματάκι απο κάτω για να είναι σαν "συγκοινονούντα δοχεία" .. είναι πολύ μικρο της τάξης του 15 χ 6 χ 9 ...
έχει 2 χωρίσματα στην μέση ... ένα μαυρο για να μην βλέποντε .. και ένα διαφενές ώστε να μπορείς αφαιρώντας το μάυρο να βλέποντε με τα γνωστά αποτελέσματα ..... όντος έιναι πολύ εντιπωσιακό το φαινόμενο για μένα που δεν έχω ασχοληθεί ...
και τώρα τα υπόλοιπα .... έπρεπε να τους μεταφέρω απο Αθήνα που τους πήρα στη Χαλκίδα που μένω ... τους είχα στο ενυδριάκι αυτό και ξαφνικά .... σκάει στο χαλάκι του αυτοκινήτου ....
ο ένας βγένει εξω και τον προλαβαίνω και ξανά μεσα ..... το θέμα είναι οτι το νερό χύθηκε και αναγκάστηκα να βάλω απο το νερό το παγωμένο πού είχα παρει μαζί μου για τον δρόμο .....
άκουσα πως είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια στην απότομη αλλαγή θερμοκρασίας νερού ...... λέτε να πάθανε τίποτα ?
τρώνε και συμπεριφέρονε κανονικά παντος .... χτες εγινε το σκηνικό αυτό ...
παρατηρώ πως μερικές φορές κάθοντε ακίνητα και στον πιθμένα ή πάνω στο νερό ..... είναι καποια ένδιξη αυτό ή φυσιολογική συμπεριφορά ?
το κάθε ένα εχει περίπου μισό λίτρο νερό στην διάθεσή του για να κινείται ... είναι αρκετό ?
γύρω γύρω στα τοιχόματα κάνουν μικρές φουσκαλίτσες ..... είναι κάτι το φυσιολογικό απο όσο διάβασα εδώ για θέμα φωλιάς ?

αντιχρωρικό έχω πάρει και ρίχνω 5-6 σταγόνες στο δοχειάκι τους .... φτάνουν ?
αλλαγή ανα 2-3 μέρες του νερού ?
τάισμα 2-3 σκουλικάκια ανα μέρα ? αρκουν ?
συγγνώμη αν κούρασα με ανούσιες ερωτήσεις... ελπίζω σε κάποια κατατοπιστική σας απάντηση μια και είστε και γνωστες του αθλήματος ...
γενικά οι μονομάχοι είναι τόσο δραστήρια ψάρια όπως τα χρυσόψαρα ή μερική νοθρότητα είναι φυσιολογική ? άλλες φορές είναι σε μόνιμη κίνηση και άλλες είναι νοθρά και αράζουν είτε πάνω είτε σε μια γωνία στον πυθμένα .....

ευχαριστω και πάλι ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries