Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 10-05-11, 16:58
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα λειτουργήσει αυτό που σκέφτεσαι το είχα δοκιμάσει κι εγώ. Η εισροή και εκροή θα είναι ανόμοιες στα ενυδρεία όπως ανέφερε και ο Πάνος πιο πάνω.

Έτσι όπως τα έχεις (κάτι ανάλογο έχω κι εγώ) θα πρέπει να έχεις αναγκαστικά ξεχωριστά φίλτρα δε κάθε ενυδρείο-κουτί.

Το σημαντικότερο πρόβλημα θα υπάρξει το καλοκαίρι με την αύξηση της θερμοκρασίας και την μείωση του οξυγόνου. Ένα κλιματιστικό στο χώρο είναι απαραίτητο(το inverter στην ψύξη δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση) και οπωσδήποτε αερόφιλτρα που θα μπορείς με μια κεντρική αεραντλία και 12άρι διανεμητή να μοιράζεις τον αέρα σε όλα τα ενυδρεία. Τα δικά μου τα είχα πάρει από ebay και αν θυμάμαι καλά το κόστος για αεραντλία(με πιστόνι και όχι μεμβράνη) και διανεμητή ήταν στα 80 ευρώ.

Κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο και ουσιαστικά σε βάθος χρόνου οικονομικότερο να φτιάξεις καινούρια ενυδρεία στο μήκος που θέλεις με φίλτρα αμβούργου ή σαμπ.
Το βασικότερο που δε σας είπα είναι ότι το προορίζω για το μπαλκόνι όλο αυτό. Σκέφτομαι να το επενδύσω όλο γύρο γύρο με ξύλο και να το μονώσω με dow. Το μπαλκόνι δεν μπορούμε να το αποφύγουμε ...
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01379 seconds with 11 queries