Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 20-09-10, 11:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε,


Ας τα πάρουμε 1-1:

1. Αλλαγές νεροού κάθε 15-20 μέρες: οι πιό πολλοί "συνιστούν" εβδομαδιαίες αλλαγέ νερού από 25 εως 50% αλλά στην πραγματικότητα εξαρτάται από το πόσα ψάρια έχεις σε πόσα λίτρα νερού.

2. 2 χρυσόψαρα δυστυχώς δε χωράνε σε 20 λίτρα... δεν ξέρω πόσο καιρό μπορούν να "αντέξουν", αλλά θα σου πουν οι πιό έμπειροι. Τα 20 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα, αλλά αν ψάξεις λίγο εδώ στο φόρουμ θα βρεις διάφορες προτάσεις για το τι μπορεις να κάνεις με αυτά (π.χ. βάζεις μονομάχο, ή λίγα guppies). Μια λύση λοιπόν θα ήταν να δώσεις πισω τα χρυσόψαρα και να ανα-διαμορφώσεις το ενυδρείο.

3. Το να βγάζεις τα ψάρια σε κουβά για την αλλαγή νερού (πιθανόν να εννοούσε 100% αλλαγή ο πετσοπάς) είναι στρεσογόνο γενικά - θα το
απέφευγα.

4. Το ενυδρείο χρειάζεται οπωσδήποτε βιολογικό φίλτρο (όχι μόνο μηχανικό - άνθρακα ίσως καθόλου). Αυτή είναι η λύση - χωρίς αυτό με μόνο αλλαγές νερού θα πρέπει να περιμένεις προβλήματα υγείας στα ψάρια και αρκετούς θανάτους με το πέρασμα του χρόνου, λόγω του στρεσσαρίσματος από τις μεγάλες/συνεχείς αλλαγές νερού ή της αμμωνίας που θα εκλύεται στο νερό.

4. Όσο για το 60αρι (ακόμη και για 20άρι) ενυδρειό που "δε χωράει" βιολογικό φίλτρο... για να είμαι επιεικής ας πω ότι στη θέση σου δεν θα εμπιστευόμουν σε τίποτα τον πετσοπά, γιατί ή είναι άσχετος ή σε δουλεύει. Υπάρχουν ολοκληρωμένα φίλτρα με βιολογικό/μηχανικό καθαρισμό που χωράνε μια χαρά (και εσωτερικά, και εξωτερικά).

5. Για τα χρυσόψαρα+φυτά δεν είμαι κατάλληλος να απαντήσω - κάνε μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Δες την ενότητα "Αρχάριοι γλυκού νερού" και διάβασε τα υπομνήματα που έχει πάνω-πάνω. Είναι πολύ χρήσιμα, ειδικά τώρα στην αρχή (αν δεν τα ειδες ήδη).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries