Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 13-11-11, 00:53
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Η κλίση επιτέλους διορθώθηκε. Ήταν πολύ επώδυνη διαδικασία και για εμένα και για τα ψαράκια. Το έπιπλο ήταν ευθύς εξαρχής ίσιο και όλη η χαζομάρα έγινε εξαιτίας του υλικού που έβαλα ανάμεσα στο τζάμι και στο έπιπλο.
Βρήκα τελικά τέτοιο υλικό στα Praktiker Techonlen το λένε για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται γύρω στα 6 ευρώ.

Δυστυχώς το ένα ψαράκι πέθανε μετά την διαδικασία διόρθωσης της κλίσης...
Τώρα έχει μείνει μόνο του το αρσενικό molly ballon.

Έκανα επιτέλους και τις πρώτες μετρήσεις μου:
Ph 8,
Kh 9
gh 12
NO2 0,5
NH3/NH4 0.27

Δεν έχω NO3 το σετ που πήρα δεν είχε μέσα. Όλες είναι με μετρήσεις σε υγρά τεστ της Sera.
Το ενυδρείο είναι στην 17η μέρα λειτουργίας.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Έχω το εσωτερικό φίλτρο Eheim Pickup 2010. Σε πόση ένταση πρέπει να δουλεύει; Ρωτάω γιατί μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν πολλές μικρές φυσαλίδες, πράγμα που δεν μου αρέσει και δεν ξέρω αν είναι και φυσιολογικό. Δεν μιλάω για την επιφάνεια του νερού. Μιλάω για όλο το υπόλοιπο σημείο από κάτω μέχρι πάνω.

Από φυτά έχω μέσα ένα κερατόφυλλο που αναπτύσσετε πολύ γρήγορα, Egeria densa και 2 ακόμη που δεν γνωρίζω(Μάλλον το ένα είναι Echinodorus).
Υπάρχει κάτι σαν καφέ σκόνη πάνω στο καπάκι του φίλτρου, αλλά και σε μερικά φύλλα. Είναι η καφέ άλγη?

Από την πρώτη μέρα είχα βάλει μέσα ένα σαλιγκάρι που βρήκα μέσα σε ένα φυτό και έχει γίνει ολόκληρο "τσιμπούρι". Μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα. Είδα και μικρά σαλιγκάρια διάσπαρτα. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά ότι είναι εμαφρόδυτα και ότι είναι διφορούμενο το αν κάνουν καλό ή όχι σε ένα ενυδρείο. Ίδωμεν.
Αν αφήσω μόνο του το αρσενικό ψαράκι θα έχει πρόβλημα; Όταν βελτιωθούν οι συνθήκες του ενυδρείου μου σκέφτομαι να προσθέσω κάποια άλλα ζωοτόκα. Να αφήσω μόνο του το αρσενικό ή να έχω υπόψη μου να πάρω 3 θηλυκά για να είναι χαρεμάκι;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01472 seconds with 11 queries