Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 09-06-09, 00:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φυτο σου μοιαζει με Η.polysperma οντως.
Λοιπον, καλιο ριχνεις οντως παραπανω απ οσο πρεπει αλλα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα...
Μην ξεχνας οτι εχει αρκετο Καλιο μεσα και το ΚΝΟ3 και θα πρεπει να το υπολογισεις και αυτο. Γενικα θα ελεγα να μην ξεπερνας το μισο κουταλακι του γλυκου K2SO4 ανα 2 μερες, που σημαινει περιπου 2-2μισυ κουταλακια την εβδομαδα.
OK - αυτό που ρίχνω ισοδυναμεί με 1 κουταλάκι/εβδομάδα περίπου, άρα δε φαίνεται να είναι πολύ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κατσαρωμα των φυλλων μπορει να οφειλεται και σε ελλειπες CO2 αλλα οχι σε αυτο το ειδος που γενικα δεν ειναι απαιτητικο σε διοξειδιο.
Ενα αλλο Μακροστοιχειο που μπορει να λειπει ειναι το μαγνησιο αν ειναι χαμηλα τα ποσοστα του στο νερο βρυσης ή αν κανουμε πολυ αραιες αλλαγες νερου. Ουτε κι αυτο ομως μου φαινεται πιθανον στην περιπτωση σου.
Οι αλλαγές είναι 50% κάθε εβδομάδα, οπότε κι εγώ δε νομίζω να φταίει το Mg...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τα εχω περασει, εδω θα ηθελα να πω κατι...συνηθως το πρωτο συμπτωμα που μας δειχνουν τα φυτα ειναι το σωστο και αν αντιμετωπιστει η ελλειψη, επανερχονται. Αν δεν το προσεξουμε ή το παραμελησουμε, τοτε εμφανιζονται κι αλλα συμπτωματα ,διαφορετικα που μπορει να μπερδεψουν την κατασταση.Θεωρω πολυ πιθανον το κατσαρωμα να ειναι δευτερευον συμπτωμα. Μηπως πριν απ αυτο παρουσιαστηκε εστω και ελαφρα χλωρωση;
Στην θεση σου θα τσεκαριζα τον σιδηρο και τα trace
Δεν πρόσεξα χλώρωση - μάλιστα τα πάνω-πάνω φύλα είναι γενικά προς το κόκκινο. Το σίδηρο τον κρατάω στο 0.1-0.15ppm. Σε κάποια φάση έπεσε κάτω από 0.05, αλλά όχι για περισσότερο από 3-4 μέρες, και δεν είδα κανένα σύμπτωμα έλλειψης.

Άλλα traces γενικά δε ρίχνω - ίσως αυξήθηκαν οι ανάγκες λόγω CO2, και πρέπει να τα αρχίσω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01952 seconds with 11 queries