Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-11-15, 10:35
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή Για δυσκολους λυτες.

Μετα την αγορα ενος ph κοντρολερ ειπα να βρω τις ισορροπιες του συστηματος μου κ αρχισα τις μετρησεις.Ας παμε ομως κατευθειαν στο προβλημα που δεν μπορω να το εξηγησω.Οπως καποιοι θα ξερετε ο βυθος μου ειναι ασβεστολιθικος και το kh καθε εβδομαδα ανεβαινει κατα 1-1,5 βαθμο.Ας το προσπερασουμε αυτο κ συνεχιζω κανοντας αλλαγες μονο οσμοση και καθε 15 μερες με το kh να κυμαινεται απο 6-9.
Μετρησεις: Μολις πριν τα φωτα αναψουν το ph ειναι 6,85,τεστ api kh=7 αρα εχω 30ppm co2 κ ολα οκ.Το βραδυ μολις πριν σβησουν τα φωτα το ph εχει ανεβει στο 7...κατανοητο...με σταθερο co2(το οποιο ειναι τωρα 21ppm)καταλαβαινω οτι τα φυτα χρειαστηκαν τα 10ppm για τις λειτουργιες τους.Ολα καλα μεχρι εδω.
Και ενω περιμενα την ακριβως επομενη ημερα να συμβει κατι παρομοιο βλεπω λιγο πριν αναψουν τα φωτα το ph=7.Παρολο που το kh μπορει να πηγε στο 7,25 περιμενα φυσιολογικα να ανεβει στο 6,9 οχι παραπανω.Τα δεδομενα ομως μου λενε οτι εχω τωρα 22ππμ co2 (ph7 kh7,25) σε σχεση με 24 ωρες πριν.
Χρειαζεται κανεις το διοξειδιο τη νυχτα??? για να κατεβει τοσο?
Το μονο λογικο που θα ελαγα εγω ειναι το 30 με 22 ειναι ελαχιστη διαφορα...και απο τη στιγμη που η διαλυση του co2 γινεται με diy κατασκευη λιγο περισσοτερο διαλυθηκε μια ωρα,την αλλη λιγο λιγοτερο και κατι τετοιο...στην τελικη τί ψαχνεις τετειες αποκλισεις δεν ειναι τιποτα....

Τελικα αυτο ισχυει ή οι ειδικοι εχουν αλλη αποψη;
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01468 seconds with 11 queries