Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 03-09-05, 18:51
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια χαρα σε ολους και παλι ,

μην νομιζετε πως εχω τρομαξει με την ιδεα του fish only marine...

απλα προετοιμαζομαι καταλληλως με αρκετο διαβασμα απο δω και απο κει (μαζευω και λεφτα!!)

Μια παρενθεση :
Καθως διαβαζα προχθες το φορουμ στο http://www.marineaquarium.gr ενα νεο να ρωταει για ενα set up ακριβως ιδιο με αυτο που θελω και εγω, ο sps4ever του ειπε οτι απο πλευρας εξοπλισμου '' ...Θεωρώ ότι ένα φίλτρο όπως το 2215 με κάρβουνο, υαλοβάμβακα και siporax θα είναι αρκετά'' . Δεν του ανεφερε καν ζωντανο βραχο ενω για σκιμμερ του ειπε οτι θα ηταν καλο αλλα οχι απαραιτητο (παντα για τη δεδομενη ιχθυοφορτιση)
Αν θελετε το σχολιαζετε.

Τελος παντων εγω ειπα να ακολουθησω κατα γραμμα τις οδηγιες σας .
Οι παραγγελιες εξοπλισμου θα ξεκινησουν σε μια εβδομαδα.Εχω τις παρακατω ερωτησεις :

1) σκιμμερ : εκτος απο το prizm που προταθηκε υπαρχει κανενα αλλο καλο και δοκιμασμενο για τα λιτρα μου (100-120) .Ισως κανενα εσωτερικο ? (θα κρυφτει διπλα στο εσωτ. φιλτρο).Το σκιμμερ θα μπει σε λειτουργια αφου στρωσει το ενυδρειο , σωστα ?
2)φωτισμος : τι λαμπα να βαλω ? μπορω να κρατησω αυτη που εχω τωρα (SYLVANIA COOL WHITE 25 WATT) ? ο ζωντανος βραχος δεν θα χρειαστει περισσοτερο φως ? (μηπως πεθανουν ολα τα ζωντανα που εχει πανω του με λιγο φως) Επισης θελω να βαλω μια actinic blue (το βαλλαστ εχει θεση για δευτερη λαμπα) Ποσα watt θα ειναι αυτη?
3)Απο που στην Αθηνα θα αγορασω τον ζωντανο βραχο μου ?Υπαρχει κανα μαγαζι εξωτερικου (ευρωπης) που να στελνει σε καλυτερη τιμη ? η ιδια ερωτηση ισχυει για τον αραγωνιτη

Τελος , ας σημειωσω πως θα χρειαστω εναν εθελοντη απο εδω να ερθει σπιτι την πρωτη ημερα που θα ξεκινησω το ενυδρειο για να φτιαξουμε νερα , εξοπλισμο και για scaping του βραχου

Thanks
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries