Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-07-11, 14:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stam Εμφάνιση μηνυμάτων
Χώρος υπάρχει. Θέλω μια μεγάλη λίμνη (π.χ. 50000l ίσως και παραπάνω) και αν γίνεται όχι ένα τετράγωνο κατασκεύασμα.
Αυτό δεν είναι απλά μια λίμνη για κοι, αλλά η απόλυτη δεξαμενή για κοι.
Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά. Το θέμα βέβαια είναι ότι όσο μεγαλύτερο σύστημα δημιουργήσεις, ανάλογα θα πρέπει να μεριμνήσεις για τον τρόπο φίλτρανσης του, αλλά και τη ροή του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stam Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αξίζει το liner EPDM? Πόσα χρόνια αντέχει? Θέλω ότι κάνω να μην χρειαστεί σε 5 χρόνια να το ξαναφτιάξω.
Βεβαίως και αξίζει το συγκεκριμένο υλικό και ακόμα καλύτερα με τον τρόπο που σκέφτεσαι την κατασκευή. Προσοχή εδώ πρέπει να δώσεις στο πάχος του υλικού. Το EPDM φημίζεται για την ανθεκτικότητα του στο χρόνο και στις καιρικές συνθήκες. Σε κατακόρυφες δεξαμενές αποφεύγεται συνήθως λόγω των αντιαισθητικών διπλωμάτων που θα δημιουργηθούν στις φωνιές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stam Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβάμαι όμως να ξεκινήσω ακριβώς και για όλα όσα θα χρειαστούν.
Εδώ θα ήθελα επίσης να σου πω ότι το σχήμα που θα δώσεις είναι δική σου απόφαση. Πρέπει όμως να έχεις ταυτόχρονα στο νου σου ότι το κάθε πράγμα (εξοπλισμός) μπαίνει στη θέση του ώστε να δουλεύει σωστά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stam Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Πόσο κοστίζουν τα φίλτρα και ο εξοπλισμός που τα υποστηρίζει;
Θα ήθελα τα νερά να δείχνουν κρυστάλινα όσο το δυνατον γίνεται.
3. Επίσης αν θα πρέπει να υπάρχει σκια ή όχι.
50,000 λίτρα λίμνη με κοι απαιτεί και ανάλογα μεγάλη φίλτρανση. Κατ' εμένα, DIY ή έτοιμο της αγοράς, θα στοιχίσει αρκετά λεφτά... Για την άλγη θα χρειαστείς ισχυρή UV και αυτό μπορεί αυτόματα να σου καλύψει το θέμα της αιωρούμενης. Η τριχοειδής άλγη μπορεί να αντιμετωπιστεί καλύτερα με αλλαγές νερού (που θα μπορείς π.χ. να ποτίζεις τα λουλούδια του κήπου σου) ή με χρήση στο κύκλωμα μιας δεύτερης μικρότερης δεξαμενούλας με αρκετά φυτά. Στο σχεδιασμό, μπορείς να προσαρμώσεις μια γέφυρα πάνω από τη λιμνούλα σου που θα περιορίσει ανάλογα με την έκταση της το άμεσο ηλιακό φως προς την επιφάνεια του νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stam Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πρέπει να έχω φυλλοβόλα ή αειθαλές δέντρα... στον περιβάλλοντα χώρο.
Κοίτα! Είναι καλύτερα να μην υπάρχουν τουλάχιστον από πάνω φυλλοβόλα δέντρα. Το σκίμμερ μπορεί να βοηθήσει στο μάζεμα των στεραιών της επιφάνειας, αλλά για να δουλεύει αυτό σωστά θα πρέπει να το καθαρίζει πολύ συχνά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04615 seconds with 11 queries