Θέμα: Υπόστρωμα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-01-17, 16:16
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν ερωτηση σε τεστ ενυδρειομαθειας ακουγεται...
Αναλογα με το ενυδρειο που προκειται να στησεις (φωτισμο, λιπανση κλπ) και τα φυτα που θελεις να βαλεις, πας και στο αντιστοιχο υποστρωμα.
Εγω υποστρωμα για φυτα λεω αυτο που μπαινει κατω απο αυτο που βλεπουμε στον βυθο, π.χ. το χαλικι μας.
Ενα καλο που εχω δοκιμασει ειναι το deponitmix της dennerle.
Τωρα αντι για χαλικι μπορεις να βαλεις το stratum της fluval που απ'οτι εχω ακουσει ειναι καλο. Σκετο ή με καποιο αλλο σαν το deponit απο κατω.
Επίσης και η jbl βγαζει το manado που εχω ακουσει θετικες κριτικες, σαν το stratum κι αυτο χρησιμοποιειται.
Θα σου πουν κι οι πιο εμπειροι σε φυτεμενα, αλλα οπως ειπα και παραπανω εξαρταται απο πολλους παραγοντες το τι θα βαλεις...
Το ιδανικό θα ήταν να υποστηρίζει κάθε φυτό και φυσικα το οπτικό αποτέλεσμα να είναι συμβατό με κάποιο βιότοπο η τουλάχιστον να είναι αυτό που συναντάμε ποιο συχνά στην φύση. Για παράδειγμα μερικοί λένε ότι το άσπρο χαλίκι δεν είναι η καλύτερη επιλογή γιατί αντανακλά πολύ φως και το μαύρο δεν είναι φυσικό. Από την άλλη πάλι η άμμος δεν είναι κατάλληλη για φυτά γιατί δημιουργείτε εύκολα αναερόβια βιολογία...
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01407 seconds with 11 queries