Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-04-09, 18:24
rom Ο χρήστης rom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Αν δεν σε ενδιαφερει να κρατησεις πολλα μωρα τοτε αστα μεσα ετσι ωστε αν εχεις πολλες κρυψωνες να επιβιωσουν μερικα... Οσον αφορα την τροφη , νομιζω οτι απο γεννας ειναι αρκετα μεγαλα για να φανε crushed flakes .
Αν παλι σε ενδιαφερει να ανοιξεις μαγαζι τοτε stripping . Βεβαια μετα απο αρκετα χρονια ενασχολησης μου με τα malawi mbuna εχω να σου προτεινω να βαλεις την μαμα σε ενα καταλληλο ενυδρειο και να την αφησεις να γεννησει μονη της . Τα μικρα που τα γενναει η μανα τους φυσικα γινονται και καλυτερες μανες μελλοντικα . Αυτο το τελευταιο δεν μπορω παρα να το στηριξω μετα απο προσωπικη παρατηρηση και μονο και οχι με καποιο επιστημονικα αποδεδειγμενο τροπο. Ειναι νομιζω φανταστικο που η μανα μολις καταλαβει οτι στο "ειδικο" ενυδρειο αναπαραγωγης δεν κινδυνευει κανει την γεννα της ευκολα και αν ειναι ειδικα στις μερες της σχεδον "αμεσσως" μετα την εισαγωγη της σε αυτο.
Στα ενυδρεια μου αρκετα μωρα επιβιωνουν χωρις καμια φροντιδα απο εμενα και χωρις ειδικες τροφες (αφου βεβαια το ενυδρειο ειναι φυτεμενο με πετρες). Ακομα θα σου προτεινα να κρατησεις την μαμα απομωνομενη και να την ταιζεις αρκετα ετσι ωστε να αναρρωσει απο την "νηστεια".
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries