Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 03-09-03, 18:48
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Πρέπει να σκεφτεί κανείς ότι τα χελωνάκια, εκτός από λαίμαργα (και συνεπώς δυνητικά επικίνδυνα για τα ψάρια) είναι και ΠΟΛΥ βρώμικα! Χωρίς φίλτρο πρέπει να τους αλλάζεις νερό το λιγότερο μια φορά την ημέρα αν δεν θέλεις να λιποθυμήσεις από τη μυρωδιά! Και μπορεί να είναι φορείς αρκετών παρασίτων και ασθενειών.
Και μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα! Τα δικά μας ξεκίνησαν 4 cm πριν 6 χρόνια και τώρα είναι 16-20. Και αυτό πέφτοντας σε "χειμερία ναρκη" (το χειμώνα σταματούν να τρώνε), καθώς δεν βρίσκονται σε θερμαινόμενο ενυδρείο.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι τα χελωνάκια μπορούν να συγκατοικήσουν με ψαράκια! Αν και μια βόλτα από τη δεξαμενή στην Καλοπούλα μπορεί να σε πείσει για το αντίθετο!

Αν το αποφασίσεις να φροντίσεις οποσδήποτε το βάθος του δοχείου! Δεν ξέρω αν εγώ επέσα στα σούπερ χελωνο-νιτζάκια, αλλά είναι απίστευτο το πόσο εύκολα σκαρφαλώνουν και βγαίνουν και μετά τα κυνηγάς σ'όλο το σπίτι! Είναι και πολύ δυνατά! Όταν πλέον μπήκαν σε δοχείο με καπάκι έπρεπε να βάζω πάνω κάτι βαρύ για να μην το ξεκουμπώνουν!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01356 seconds with 11 queries