Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 12-07-07, 11:12
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Λοιπόν έχετε δίκιο σχεδόν σε όλα, ξεκινώ λοιπόν με το προηγούμενο setup, πριν 10 περίπου μήνες, έχοντας για βιολογικό 2 κάνιστρα ένα 2229 WET-DRY, και ένα 2217, επίσης ένα μηχανικό-χημικό 2217 με άνθρακα και αντιφώσφορο, όλα με ξεχωριστές εισόδους-εξόδους. Ένα skimmer (ίσα ίσα για τα λίτρα μου) MIDIFLOTOR, λάμπα UV, ψυκτικό, και μέσα στο ενυδρείο κυκλοφορητές, ένα MAREA 6000, και έναν MAXI-JET 1200.
Μετά από καλό στρώσιμο και τιμές σχεδόν μηδενικές, ότι ψάρι έβαζα το πολύ σε ένα μήνα πέθαινε, υπόψιν είχα 5 μαλακά κοράλλια, και 2 γαρίδες καθαριστές, από την αρχή που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, η εξήγηση απο πολλούς χομπίστες, και έμπειρους, και απο επαγγελματίες, ήταν παράσιτα και δή amiloodinium το οποίο χωρίς χαλκό, ή εναλλακτικά φορμόλη, δεν καθάριζε το ενυδρείο μου, αυτό που έκανα, ήταν να βάλω τον βράχο σε δοχεία και να πλύνο το ενυδρείο από την αρχή, αυτά πριν ένα μήνα, τώρα αυτή την στιγμή που γράφω,το ενυδρείο ξεκίνησε με το ίδιο setup, έχω βάλει νερό από RO και δύο damsel για τον κύκλο!!
Όσο για τις ερωτήσεις μου , ασφαλώς ρωτάω πιο έμπειρους από εμένα, και προσπαθώ να βγάλω κάποιο νόημα, βέβαια οι περισσότεροι που μου απαντούν βασίζονται στα ενυδρεία reef, και εκεί γίνεται το μπέρδεμα, όσο για το καλοπροαίρετα τι ήταν αυτό? εγώ σας θεωρώ όλους φίλους και δεν παρεξηγώ τίποτα ότι και να πείτε, και εάν σας ζαλίζω λίγο είναι και η ηλικία βλέπεις, (θα με βλέπεται σαν ένα γέρο του αλλάζεις εύκολα μυαλά αυτουνού? θα λέτε, ρε που πέσαμε!!! Χα! Χα! πλάκα κάνω μην με παρεξηγείται)
Πάντως ευχαριστώ όλους τους χομπίστες που μου δίνουν την εμπειρία τους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries