Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-05-10, 10:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους!

Έχω στήσει το ενυδρείο από Παρασκευή και ρίχνω καθε μέρα από ένα καπάκι "βακτήρια" που μου έδωσε ο πετ σοπάς. Μετρώ κάθε μέρα με υγρά τεστ αμμωνίας και δεν βλέπω καμιά αλλαγή μου δείχνει πως η αμμωνία είναι στο 0. Αρχικά νόμιζα πως το ενυδρείο είναι 120 λίτρα όπως μου είπανε στο pet city αλλά σήμερα που πήρα διαστασεις μου βγήκε στα 190 και κάτι χονδρικά. Ευτυχώς που είχα πάρει το eheim 2215 και πιστεύω πως είμαι εντάξει.

Πήρα σήμερα από φαρμακείο ένα διάλλυμα αμμωνίας 10%. Να αρχίσω να προσθέτω και αμμωνία μήπως και γίνει κάτι?

Πρώτη φορά στήνω ενυδρείο και νιώθω λίγο χαμένος.

Ένας γνωστός μου είπε να πάρω χρυσόψαρα για να στρώσει αλλά τα λυπάμαι.
Αγαπητέ φίλε, για να μετρήσεις αμμωνία, πρέπει με κάποιο τρόπο να χορηγήσεις αμμωνία. Είτε με τη χρήση ψαριών, είτε ακόμα και με το σκεύασμα αμμωνίας.

Το ζουμί αυτό που αγόρασες, πιστεύω ότι απλά επισπεύδει λιγάκι την δημιουργία των βακτηριδίων. Πώς είναι δυνατόν να κλείσουμε ζωντανά βακτήρια σε ένα μπουκάλι, να το έχουμε στο ράφι για κάμποσους μήνες και μάλιστα χωρίς να τους προσθέτουμε τροφή και ταυτόχρονα να διατηρούνται?

Αφού αγόρασες αμμωνία, τότε θα στρώσεις το ενυδρείο σου με αμμωνία. Χρυσόψαρα ή άλλα ψάρια ΜΗΝ βάλεις μέσα. Αφού έχεις παράλληλα και το σκεύασμα "ζωντανών βακτηριδίων" να προσθέτεις επίσης και θα έχεις ένα στρώσημο ενυδρείου λίγο γρηγορότερα (το έχω δοκιμάσει) από ότι η αμμωνία από μόνη της.

Εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί φίλοι βέβαια οι οποίοι είναι πρόθυμοι να σου δώσουν μπόλι ώστε να βάλεις ψάρια αμέσως και να μην περιμένεις τόσες πολλές μέρες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries