Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 09-12-13, 14:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λεω οτι καποιος απο τους δυο λεει μπουρδες αλλα μια φορα να ακουσω μια γνωμη σταθερη δεν ετυχε. Σε οτιδηποτε ολο αυτο το διαστημα που εχω το ενυδρειο απο ολους σχεδον πηρα διαφορετικη απαντηση. Ο ενας λεει βαλε αυτο το ψαρι δεν εχει προβλημα, ο αλλος λεει δεν κανει, ο ενας λεει ταιζεις πολυ, ο αλλος ταιζεις λιγο, ο ενας λεει εχεις πολυ φως, ο αλλος λεει βαλε κι αλλη λαμπα, η μια ιστοσελιδα εχει ταδε χαρακτηριστικα στο ταδε ψαρι, η αλλη στο ιδιο ψαρι εχει αλλα χαρακτηριστικα, ενα φυτο που πηρα (το οποιο διαλυθηκε τελικα, μιλαμε εγινε φυτιλια, εξαφανιστηκε) ηταν ευκολο συμφωνα με το tropica, και συμφωνα με αλλη ιστοσελιδα δεν ηταν ευκολο, αυτος που το πηρα μου λεει ειναι οκ, ο αλλος μου λεει ποιος σου ειπε να το παρεις? Χεσε μεσα Πολυχρονη. Ο χρονος και τα λαθη προσφερουν εμπειρια.
Ποιους δύο? Ποιος ειναι ο ένας κι ο άλλος?
Αν επέλεξες τον Χ άσχετο με τα ενυδρεία, για να πάρεις ενυδρειακές πληροφορίες, ποιος φταίει?

Οι δύο επιλογές που εγώ "βλέπω" είναι απ τη μια οι ασχετοι πετσοπαδες (υπάρχουν κι ελάχιστοι σχετικοι) και τα site & forum απ όπου μπορείς να αντλήσεις αρκετές πληροφορίες

Βρες το/α site - forum που σε "καλύπτουν" και έχοντας κριτική άποψη, "κράτα" αυτά που εσύ νομίζεις σωστά, αποκτώντας σταδιακά την κατάλληλη εμπειρία

Δεν νομίζω, πάνω σε βασικές πληροφορίες, να έχεις βρει μεγάλες & σημαντικές διαφορές σε θέματα φυτών & ζωντανών σε διάφορα site
Μικροδιαφορές μπορεί να υπάρχουν. Αρκεί αυτά που συγκρίνεις...να συγκρίνονται

Ας μην χαλάμε άλλο το ποστ του φίλου.
Απλά επειδή τα ποστς ίσως διαβαστούν μελλοντικά κι απο άλλους, αυτά για :
1. Μία ημέρα την εβδομάδα τα φώτα τελείως σβηστά &
2. Απότομη μείωση της φωτοπεριόδου πχ απο 10 ώρες σε 6, δεν θα τα πρότεινα

....
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries