Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 20-02-11, 15:37
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karderinas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω πολλα σκαλαρια σε 2μετρο ενυδρειο (21), τσακωμοι παντα θα υπαρχουν
απο τη στιγμη που υπαρχει 1 ή και περισοτερα θυληκα.Μην ξεχνας οτι ολα
αυτα γινονται για την κυριαρχεια του χωρου και το ζευγαρωμα.δεν εχω
τοσο ακραιες συμπεριφορες, αλλα καλυτερα χωρισετα για λιγο καιρο αμα δεις
οτι σκοτωνονται.Υπομονη θελουν τα σκαλαρια
Να προσθέσω από την παρατήρηση στα δικά μου σκαλάρια, ότι αιτία των καυγάδων πολλές φορές είναι και η προτεραιότητα στη σίτιση... για την ακρίβεια, εγώ έχω τρία μεσαία προς μεγάλα και τρεις "ψείρες" ( αυτά δεν συμμετέχουν σε καυγάδες με τα μεγάλα φυσικά, μόνο μεταξύ τους ). Μεταξύ των τριών μεγάλων λοιπόν, από τα οποία το ένα είναι άγριου τύπου, το άλλο χρυσό και το τρίτο ανάπηρο ( του λείπει ένα από τα κάτω κοιλιακά πτερύγια ), η "αρχηγία" εναλλάσσεται μεταξύ του χρυσού και του άγριου τύπου. Όταν κυριαρχεί το χρυσό, είναι σκέτη κόλαση, γιατί το χρυσό είναι απολύτως επιθετικό, δεν αφήνει κανέναν να φάει. Όταν κυριαρχεί το "άγριου τύπου" όλα βαίνουν πολύ καλύτερα, γιατί απλά ψιλοτσιμπάει το χρυσό για να του θυμίζει ποιος είναι ο αρχηγός, χωρίς τους υστερικούς τσαμπουκάδες που κάνει το χρυσό. Γι' αυτό το λόγο, επενέβησα λίγο στην κοινωνική ζωή του ενυδρείου. Δηλαδή, μία μέρα που μου την έδωσε το χρυσό με τους τσαμπουκάδες του ( είχε γίνει ανυπόφορο ), έβαλα μέσα την απόχη με σκοπό να το απομακρύνω για μία εβδομάδα σε άλλο ενυδρείο, προκειμένου να ηρεμήσει. Λοιπόν, έγινε το απίστευτο: το άγριο τύπου "έσπρωχνε" το χρυσό στην απόχη, λες και κατάλαβε τι σκόπευα να κάνω. Μετά από πολλές άκαρπες προσπάθειες να πιάσω το χρυσό, τα παράτησα με σκοπό να δοκιμάσω άλλη στιγμή. Λοιπόν, από τότε έχει "λουφάξει" το χρυσό, ηρέμησε και η αρχηγία έχει περάσει μονίμως στο άγριου τύπου που είναι και πιο "ικανός" αρχηγός....
Απλά, δεν ξεχνάω ποτέ να δίνω προτεραιότητα στη σίτιση στον αρχηγό, όπερ σημαίνει, ότι βάζω το χέρι μου με τα φυλλαράκια ΠΡΩΤΑ στο σημείο όπου περιμένει ο αρχηγός, ώστε να έχει τη δυνατότητα να φάει πρώτο και να μην τεθεί πρόβλημα στην κυριαρχία του....
Ίσως λοιπόν κι εσύ, αν ξεχωρίσεις κάποιο που είναι πιο δημοκρατικό από τα άλλα, να το καταστήσεις αρχηγό για να μην γίνεται αυτό το μπάχαλο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,09100 seconds with 11 queries