Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 05-04-13, 21:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο μπορείς ναι, κρατάς σταθερή θερμοκρασία και στο νερό (23-26) και στη στεριά (29-32) και γενικά είναι πιο εύκολο από τα ψάρια να καταλάβεις αν κάτι την ενοχλεί στη θερμοκρασία. Για τη στεριά ή μια κεραμική ή μια πυρακτώσεως από το σούπερ μάρκετ (καλύτερα με καθρέφτη). Χαζή η ερώτηση αλλά θα την κάνω! Χρειάζομαι δλδ και θερμόμετρο εξωτερικού χώρου...για το σημείο της στεριάς?

Σου λέω για δύο και για κοινωνικούς λόγους και για να μη φαίνεται άδειο το ενυδρείο όταν πάρεις το μεγάλο! Βέβαια το πιο ασφαλές είναι να έχεις μία. Θα προτιμήσω την ασφάλεια. Θα είναι και πιο άνετα αν ειναι μόνη της

Για στεριά θεωρώ ότι αν φτιάξεις κάτι δικό σου θα δείχνει πολύ πιο ωραίο. Για παράδειγμα κολλάς δύο τζαμάκια υπό γωνία και με σιλικόνη πάνω τους πετραδάκια. Άσε που πολλές φορές οι έτοιμες μετά από κάποιο καιρό τραβάνε νερό και ψιλοβουλιάζουν. Το ψάχνω...

Το ιδανικό για μένα είναι να είναι καλυμμένο το ενυδρείο, ειδικά αν βρίσκεται σε μέρος που δημιουργούνται ρεύματα αέρα, γιατί είναι επιρρεπείς σε λοιμώξεις του αναπνευστικού, οι οποίες και είναι πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμες.
Εμεινε η ερώτηση με την αλλαγή νερού

(και πάλι ευχαριστώ!)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ για στεριά έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις ανάγλυφες πλάτες, την οποία έχω κόψει πολύ σφιχτή για να στέκεται μόνη της και την έχω κεκλημένη
869600.jpg.gif
πολλοί προτιμούν για να αξιοποιούνται όλα τα λίτρα του κυρίως ενυδρείου, να τοποθετούν την ξηρά πάνω από αυτό όπως εδώ
2013-03-08 07.14.33.jpg
Μαρία η 2η φωτό...είναι μια πολύ καλή ιδέα!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 05-04-13 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,42481 seconds with 11 queries