Θέμα: Aquaponic
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-05-15, 22:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη και παλι μπραβο για τη δημιουργικοτητα σου. Λεκκα εχει και στα ΙΚΕΑ.
Ευχαριστώ Στέφανε
-------------------------
Το προχώρησα λίγο σήμερα, έκοψα όλα τα κομμάτια και έκανα τα πρώτα κολλήματα, αύριο έχει βίδωμα και να βάλω τις σωληνώσεις


-------------------------
Σήμερα έπεσε τρύπημα και βίδωμα.
Τελικά το πλεξιγκλάς είναι πολύ παράξενο υλικό, έσπασα 3 τρυπάνια που έμειναν μέσα στο πλεξιγκλάς και 3 βίδες. Στην αρχή τρύπαγα με το δραπανοκατάβιδο μπαταρίας, αυτό ήταν και το λάθος μου, το τρυπάνι ζέστεναι το πλεξιγκλάς και έλιωνε, το τρυπάνι δεν είχε τη απαιτούμενη δύναμη να το γυρίζει (ήταν μάλλον και η μπαταρία στα τελευταία της) και κόλλαγε το τρυπάνι μέσα στο πλεξιγκλάς με αποτέλεσμα να μη βγαίνε με τίποτα, όταν συνέχισα με το ηλεκτρικό δεν υπήρχε πρόβλημα. Μετά άρχισα να βάζω βίδες , οι 2 πρώτες ανωξείδοτες έσπασαν και έμειναν μέσα, συνέχισα με απλές βίδες, στη προσπάθεια να ξεβιδώσω μία έσπασε και αυτή και έμεινε μέσα, προφανώς το πλεξιγκλάς ζεσταίνεται και λιώνει και όταν κρυώσει σφίγγει τη βίδα και δεν βγαίνει με τίποτα, μόνο σπάει.
Έκοψα και έβαλα και φιλετάκια για τις διαρροές γιατί το κόψιμο του πλεξιγκλάς ήταν πολύ χάλια, χωρίς δισκοπρίονο πάγκου με γωνιάστρα δεν κόβεται ίσια με τίποτα, και το πρώτο γέμισμα είχε διαρροή



άδεισμα , και άλλα φιλετάκια, χλωροφόρμιο με το κιλό και το άφησα να στεγνώσει.

Ταυτόχρονα άνοιξα τις τρύπες στο τοίχο



έπεσε και λίγο βάψιμο

και το έβαλα δοκιμαστικά να δω πως είναι








μετά πάλι γέμισμα και όπως φαίνεται δεν έχω διαρροές πλέον



Αύριο θα πάω να πάρω ότι ρακορ χρειάζομαι και σκέφτομαι να βελτιώσω λίγο την αισθητική του, λέω βάλω φιλετάκια μαύρο πλεξιγκλάς στις γωνίες να κρύψω τις βίδες ώστε να μη φαίνονται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-05-15 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01731 seconds with 11 queries