Θέμα: Aquaponic
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-05-15, 22:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Aquaponic

Καιρό σκεφτόμουνα να βάλω μια ζαρντινιέρα με υδροχαρή φυτά πάνω από το χρυσοψαράδικο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81651

και το νερό να έρχεται από το φίλτρο του ενυδρείου και να γυρίζει πίσω στο ενυδρείο.
Κάτι σαν και αυτό







Αρχικά σκέφτηκα να πάρω μία ζαρντινιέρα αλλά με προβλημάτιζε πως φουσκώνουν αυτές αν τις γεμίσεις με νερό και θέλουν κάποιο είδος ενίσχυσης. Μετά σκέφτηκά να προσαρμόσω αυτό το καλάθι κατάψυξης που το είχα κρατήσει από το ψυγείο μας που χάλασε








θα έφτιαχνα ένα ράφι με ξύλα από παλέτες και θα έφτιαχνα κάτι σαν φράχτη με μύτες για να μη φαίνεται , και να φαίνονται μόνο τα φυτά που θα βγαίνουν μέσα από αυτή τη "ζαρντινιέρα".
Μετά θυμήθηκα πως ο Γιώργος (giorgosq) είχε 2 στρογγυλά κομμάτια πλεξιγκλάς πολύ χοντρά





Εχουν 1 μέτρο διάμετρο πάχουν 16 χιλιοστών.
Σημάδεψα το 1ο και έκοψα ένα κομμάτι για να φτιάξω το ράφι











Το έκοψα με το δισκοπρίονο χεριού αφού γύρισα ανάποδα το δίσκο, γιατί διάβασα πως οι δίσκοι πλεξιγκλάς έχουν δόντια με αρνητική γωνία προς τη φορά περιστροφής, το αποτέλεσμα πολύ καλό, δεν σπάνε οι γωνίες , αλλά το κόψιμο με δισκοπρίονο χεριού δεν είναι τελείως ίσιο, με δισκοπρίονο πάγκου και γωνιάστρα το κόψιμο θα ήταν πολύ καλό.

Βλέποντας το κομμάτι που έκοψα, σκέφτηκα πως αν έκανα τη "ζαρντινιέρα" με το πλεξιγκλάς και το βίδωνα στο τοίχο , δεν θα χρειαζόταν να φτιάξω ούτε ράφι , ούτε να κόβω ξύλα , να τρίβω και να βάφω για να φτιάξω το διακοσμητικό φράχτη, θα ήταν ένα ενυδρείο από πλεξιγκλάς βιδωμένο στο τοίχο.


Μέτρησα τα κομμάτια και είδα πως άνετα μπορώ να φτιάξω μια γυάλα από πλεξιγκλάς με διαστάσεις 50 Χ 20 Χ 30 ύψος (με παίρνει και 50 Χ 30 Χ 30 αλλά με 30 πλάτος θα εξέχει πολύ)


Σημάδεψα τη πρόσοψη και το ένα πλαινό και αύριο έχει κόψιμο και συναρμολόγηση







Τα κομμάτια θα βιδωθούν μεταξύ τους επειδή δεν είναι τέλεια κομμένα και ίσως σε κάποια σημεία δεν θα υπάρχει τέλεια ένωση και δεν θα κολλήσουν καλά με το χλωροφόρμιο, για αυτό θα βάλω βίδες. Θα βάλω βέβαια και χλωροφόρμιο και όσο κολλήσουν με αυτό. Στις ενώσεις για να γίνει υδατοστεγές θα μπουν φιλετάκια με 3αρι πλεξιγκλάς για να καλύψω τυχόν κενά.


Σήμερα πήγα και στην Εκθεση στη Κηφισιά και πήρα τα πρώτα φυτά, πήρα ένα Χουτίνια Χαμαιλέων (Houttuynia cordata “Chameleon”) γιατί μου είπε εκεί στο περίπτερο πως είναι από τα φυτά που μπορούν να αναπτυχθούν χωρίς να υπάρχει άμεση έκθεση στον ήλιο









Όταν τον ρώτησα αν είχε και πολυτρίχι , μου είπε πως είχε μόνο ένα που σε άσχημη κατάσταση και μου το χάρισε, να το βάλω στο νερό και θα πάρει τα πάνω του.
Επίσης έχω σκοπό σε αυτή τη γυάλα (πλέον) να βάλω και κανα πάπυρο, φιλόδενδρο αν βρω, πόθο , lucky bamboo ή ότι άλλο βρω που να μη θέλει πολύ φως.
Αύριο η συνέχεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-02-17 στις 09:01
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02282 seconds with 11 queries