Θέμα: Ich???
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 25-03-09, 15:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Stathis Χαιρομαι που παει καλυτερα το ψαρι, Kostas αυξησες θερμοκρασια;
Για τα bloodworms νομιζα οτι ταιζες κατεψυγμενα (που επιβαρυνουν αρκετα το νερο) γι αυτο το ειπα. Παντως οι εβδομαδιαιες αλλαγες οπως σου προτεινα μονο καλο θα κανουν ετσι κι αλλιως.
Τωρα για τα ψαρια. Δεν ηθελα να σε στενοχωρησω ουτε να σε μπερδεψω και θα προσπαθησω να σου εξηγησω πως το σκεφτομαι.
Ενταξει, ειπαμε οτι οι μονομαχοι ειναι καλυτερα μονοι τους αλλα σιγουρα και σε ενα μεγαλυτερο κοινωνικο μπορουν να ειναι μια χαρα, εφ οσον τηρουνται καποιοι κανονες:
1. Οχι αυξημενη ροη και ρευματα που τους δυσκολευουν να κολυμπησουν.
2. Καταλληλη χημεια νερου ,σχετικα χαμηλο ΡΗ και μαλακο νερακι.
3, Οχι fin rippers για συγκατοικους που θα του τσιμπανε τα πτερυγια.
4.Οχι αλλα ψαρια με χρωματιστα μακρια πτερυγια (οπως τα Guppy)
5. Οχι ψαρια πολυ κινητικα και γρηγορα οπως τα zebra Danio που τον εκνευριζουν και τρωνε πολυ γρηγορα,μιας και μπορει να μην προλαβαινει την τροφη.
6. Καλο ειναι να μην μπαινει με αλλα Guramis μιας και μπορει αν αυτα ερθουν σε αναπαραγωγη να τον δουν ανταγωνιστικα και να του επιτιθενται.
7. Και φυσικα οχι επιθετικα ή μεγαλοσωμα ψαρια οπως σκαλαρια και κιχλιδες.

Αφου μου ζητας να σου προτεινω, και με δεδομενο οπως ειπες οτι το ενυδρειο στηθηκε με βαση τον μονομαχο, θα σου πω εγω πώς εχω στο μυαλο μου ενα κοινωνικο με μονομαχο μεσα.
1.Με τυρφη ή οσμωση θα κατεβαζα το ΡΗ γυρω στο 6.5-6.8 και τις σκληροτητες ΚΗ<5 , DH<8
2.Θα εδιωχνα το καρχαριακι (για ευνοητους λογους) και τα ζωοτοκα (λογω τιμων νερου)
3.Τα Γκουραμι μπορει να μην τον πειραξουν αλλα για σιγουρια θα τα εβγαζα κι αυτα.
4. Θα διαλεγα για συγκατοικους ειρηνικα μικρα κοπαδοψαρα απο Ασια οπως Rasbora heteromorpha ή espei, ή Neon Rainbows (Melanotaenia praecox) ,σε 2 ειδη και σε αριθμους ανω των 10 απο καθε ειδος.
5.Μπολικη βλαστηση και φυτα επιφανειας.
6. Τα Corydoras στον βυθο μπορουν να μεινουν σε κοπαδι ανω των 5. Ισως και μερικες γαριδες amano, σαλιγκαρια ή και μερικους οτοκυκλους για την αλγη.
Ετσι θα ειχα ενα ενυδρειο οπου ο μονομαχος θα κινουνταν μονος του στην πανω ζωνη χωρις να τον ενοχλουν τα αλλα και θα αναδεικνυονταν τα χρωματα του και η κινηση του αφου θα ηταν ηρεμος και χωρις στρες.
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη, εσυ μπορεις να κανεις διαφορετικες επιλογες.
Εχε ομως υπ οψιν οτι μιλαω απο δικη μου εμπειρια με μονομαχο που τον ειχα στην αρχη με ζωοτοκα, Cory, tetras και συνεχως αρρωσταινε ειτε απο ικ ειτε απο rot fin.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries