Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-08-08, 11:48
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ολος ο χωρος που βρισκονται οι παπιες πρεπει να ειναι κλειστος απο παντου.εκανα μια κατασκευη 60 περιπου τετραγωνικων τα πλαγια εχουν χοντρη δυνατη σιτα στα 3 μ υψος και δευτρη ψιλη κοτετσοσιτα, στη σκεπη εχω βαλει μονο ψιλη κοτετσοσιτα. οι μανταρινοι και οι καρολινες κανονικα πετανε αλα στα πουλια που πηρα η μια φτερουγα απο καθε παπια ειναι κομενη στην ακρη (το κοκαλο) οι παπιοι αντιθετα δεν εχουν τα φτερα τους κομενα. πραγματι οι παπιες αυτες γενανε σε κουφαλες δεντρων οποτε ξυλινες φωλιες με ραμπα ειναι απαραιτητες. οι πρασινοκεφαλες (τις αφηνω ελευθερες στον κηπο οταν ειμαι εκει)εχουν ολες εκτος απο τον παπιο γενηθει στο σπιτι μου οποτε αν και πολλες φορες εχουν πεταξει πανω απο το σπιτι για να βρουν τις υπολοιπες στην πισω αυλη (περιπου 10--15 μετρα υψος )ποτε δεν πετανε περα απο την περιφραξη που ειναι 2 μετρα σαν να υπαρχει ενα αορατο εμποδιο που τισ σταματαει στα ορια του κηπου.οι πρασινοκεφαλες ειναι πιο ευκολες στο κλωσιμα γιατι γενανε στο εδαφος.τους εχω κατασκευασει ατομικες φωλιες σαν μικρους ξυλοφουρνους απο τσιμεντο οι οποιες ειναι κολημενες στο εξω τησ σιτας και στις οποιες εβαλα βιδωτα ανοιγματα για να ελεγχω τα αβγα απο εξω χωρις να μπαινω εκει που τις εχω. οι πρασινοκεφαλες κανου περιπου 10 με 15 παπακια η καθεμια καθε χρονο. μια παπια που εχω καθεται ξανα κλωσσα μολις μεγαλωνουν τα παιδια της οποτε αυτη βγαζει 20 με 30 παπακια καθε χρονο.
-------------------------
πραγματι το νερο δεν κανει για μικρα μονοετη η ευαισθητα φυτα. ολα ομως τα δεντρα και οι ανθεκτικοι θαμνοι μετα τον 3 με 4 χρονο ζωης τους εχουν τις ριζες τους αρκετα βαθια ωστε να μην επιρεαζονται αντιθετα εχω παρατηρησει οτι μεγαλωνουν με ταχυτατους ρυθμους .λειτουργει σαν υγρο λιπασμα το νερο αυτο. τα περισοτερα δεντρα που εχω ειναι πανω απο 20 ετια οποτε ..
-------------------------
ετων ηθελα να πω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη σταυρος γ : 01-08-08 στις 11:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01686 seconds with 11 queries