Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 25-03-11, 16:09
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Wink Κατάληξη

Λοιπόν ο καιρός, πέρασε....πάνε σχεδόν 3 μηνάκια. Τα αφρικανάκια μου εξελίχθηκαν σε 4 όμορφα Metriaclima (Pseudotropheus) Greshakei (2 m ? + 2 f) ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Παρόλο τον περιορισμένο χώρο που είχαν όλο αυτό το διάστημα, κατάφεραν και αναπαράχθηκαν τουλάχιστον 2 φορές. Έχω ήδη ένα μικράκι περίπου 2 μηνών που κόβει βόλτες στο ενυδρείο συνεχώς και πριν μερικές ημέρες είδα άλλη μια θυλυκιά που έψαχνα, να κυκλοφορεί και καθώς κοντοστάθηκε δίπλα σε μια βαλισνέρια, ξεφόρτωσε 1 μικρό. Αυτό αφού έκοψε μερικές βολτούλες ξαναμπήκε στο στόμα της μητέρας του και την έκαναν για την πλησιέστερη κρυψώνα.

Συμπεράσματα από την διατήρηση των ψαριών στο 60λιτρο :
α. Από την 1η κιόλας εβδομάδα, λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτισης καθώς και μικρής κυκλοφορίας του νερού (περίπου 3 φορές τον όγκο ανά ώρα) κυριάρχησαν παντού οι άλγες (πάρα πολύ γρήγορα). Αυτό όμως έδωσε γρήγορα μια πολλή ωραία εικόνα στο ενυδρείο.
β. Η κυριαρχία του πρωτεύοντος αρσενικού έγινε από την πρώτη εβδομάδα. Υποψιάζομαι πως υπάρχει άλλο 1 αλλά λόγω μεγάλης απουσίας μου, τώρα προσπαθώ να τα ξεκαθαρίσω. Τα άλλα 2 ψάρια έχουν γίνει σκουρόχρωμα (θηλυκά) και έχουν αποτραβηχτεί στις 2 άκρες του ενυδρείου.
γ. Από την πρώτη γέννα κυκλοφορούσαν μέχρι κάποια στιγμή 2 μικρά εκ των οποίων τελικά έχει μείνει 1. Όλα τα ψάρια συνήθως είναι κρυμμένα στις τρύπες τους και κυκλοφορούν είτε μόνα τους είτε ανά 2. Συχνά επίσης είναι και τα κυνηγητά μεταξύ τους. (Έλλειψη ζωτικών χώρων). Να τονίσω ότι πρόσεξα πολύ το στήσιμο, με πολύ πέτρα και πολλές κρυψώνες.
δ. Πολύ σκάψιμο βρε παιδιά.......πολύ σκάψιμο.....
Ήδη μάζεψα πέτρα και άμμο και από αύριο ξεκινώ το στήσιμο του 200λιτρου.
Θα ανοίξω καινούριο thread γι'αυτό και θα ήθελα γνώμες.

Σας χρωστώ παρακάτω παρουσίαση με φωτό από την κατάληξη που είχε το μικρό μου άφρο...

__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries