Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 13-03-12, 19:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κοιτα. Το ενυδρειο το εχω ξαναλειτουργησει για 6 μηνες (Μαιο 2011 - οκτομβριος 2011) και μου ανεβασε ph 8 μονο τον αυγουστο λογω των συμπληρωσεων τις εξατμισης με νερο βρυσης. Εδω ουτε εχω συμπληρωσει με νερο βρυσης, τρεχει μονο 4-5 μερες και απο 7,5 εχω καπου 8 τωρα. To παλιο στησιμο ειχε την ιδια ριζα με τωρα, μια πετρα και seachem flourite για βυθο. Το λεω μηπως παιζει κατι απο την αμμο ή τις πετρες που εχω τωρα μιας και τοτε με το παραπανω στησιμο δεν ειχε ανεβει το ph. Εχθες εβαλα και σε μια κουπα μια πετρουλα μικρη σαν αυτες που εχει και μεσα το ενυδρειο. Μολις την εβαλα μετρησα 7,4 ph. Θα ξαναμετρησω και αυριο να δουμε. Βεβαια αν ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος Κ. τα πραγματα γινονται πιο πολυπλοκα, αλλα μου φαινεται παραξενο να συμβαινει, οταν στο προηγουμενο setup δεν εγινε καθολου αυτο.
-------------------------
Θα κανω τεστ με aquaforte σημερα στην αμμο και στη πετρα να δω αν κατι απο τα 2 ειναι ασβεστολιθικο. Εχω ξενερωσει λιγο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Εκτος κι αν βρισκεις στην αγορα, νερο ΑΟ.
Καποια πετσοπ πουλανε νομιζω (αλλα δεν ξερω την τιμη, σιγουρα δεν ειναι 2-3 λεπτα το λιτρο ).
Εχεις υπ'οψην σου κανενα μαγαζι να παρω να ρωτησω αν εχει?
-------------------------
Εκανα τεστ με το ph της Sera στο ποτηρι με την πετρα που ειναι 18 ωρες εκει. Εθχες με της Sera παλι οταν το εβαλα το νερο και την πετρα, το μετρησα ηταν 7,5 και σημερα παλι 7,5 βγαζει.
-------------------------
Μολις εβγαλα απο το φιλτρο της juwel το ενυδρειακο βαμβακι μιας και πλεον δεν χρειαζεται, εβγαλα την τυρφη απο το μικρο φιλτρακι της sicce και εβαλα οσο χωραει μεσα βαμβακι ενυδρειακο, ετσι για να υπαρχει λιγες μερες. Στο φιλτρο της juwel εβαλα 2 καλτσον με το καθε ενα μεσα να εχει τυρφη 1/10 του λιτρου που αν δεν κανω λαθος αντιστοιχει αυτη η ποσοτητα για 20 λιτρα. Ετσι το ενυδρειο που ειναι 40κατι λιτρα καθαρα εχει 2 τετοια καλτσον. Τα εκανα διπλα για να μπορω να αλλαξω την τυρφη οταν αυτη αρχισει να χανει την δυναμικοτητα της αλλα να μπορω να την αλλαξω μιση μιση οπως ειπε και ο delta για να μην εχω αποτομη αλλαγη στο ph. Το φιλτρο δεν θα το εχω μεσα γενικα απλα τωρα για να μου ριξει το ph που ανεβηκε και ελπιζω να βρω απο τι ανεβηκε το ph τελικα.
Βεβαια δεν ειναι και δουλεια αυτη. Και τωρα να μου ριξει το ph και να το βγαλω το φιλτρο, αν ειναι κατι μεσα που μου το ανεβαζει θα το ξανακανει και μετα.

Οτι εχετε να επισημανεται ή αν εχω κατι λαθος, περιμενω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 13-03-12 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries