Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 13-03-12, 13:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω. Κοιταω το θεμα που μου παρεθεσες και βλεπουμε. Και εγω δεν ειπα πως ισχυει απλα οτι καποιος μου το ειπε και το εβαλα εδω να συζητησουμε. Απο εκει και περα ο ανθρωπος αυτος μου ειπε που να δεις και τι γινεται στις αλλαγες του θαλασσινου ενυδρειου με τον υπολογισμο της αλατοτητας.
-------------------------
Δυστυχως νερο βρυσης μου εβγαλε 7,4 (δεν εχει 7,5 παει 7 - 7,2 - 7,4 - 7,6 δηλαδη και 7,5 να ειναι δεν το ξερεις φανταζομαι) αλλα νερο ενυδρειου εδειξε 7,6. Κατι ανεβαζει το ph στο ενυδρειο και δεν το θελω. Εχει μεσα αμμο, ριζες και 3 πετρες και τρεχει 3-4 μερες. Αν ειναι κατι να εχει ανεβασει το ph προλαβαινει σε αυτες τις μερες να το κανει? Μπορει να ειναι και ανω του 7,6 απλα μεχρι εκει μετραει το τεστ.

Θα ανεβασω και φωτογραφια του τυπου της πετρας μιας και εχω και εκτος ενυδρειου ιδιες να μου πειτε πως τις βλεπετε. Παντως εγω για μη ασβεστολιθικες τις πηρα. Εβαλα και σε ενα ποτηρι με νερο βρυσης ενα κομματακι απο αυτη την πετρα και ξαναμετραω σε 3 μερες να δω.


Οριστε η φωτογραφιες απο την πετρα.

Συνημμένο Αρχείο 48370
Συνημμένο Αρχείο 48371

Να επισημανω πως η πετρα ψιλοτριβεται αν την κανεις με πολυ δυναμη. Αυτο το αναφερω σε περιπτωση που παιζει ρολο παντως απο το ιδιο καταστημα η αλλη πετρα που ειχα 6 μηνες δεν ετριβε καθολου ουτε ανεβηκε το ph ποτε οσο την ειχα.
Μιας και βρηκα ανεβασμενο το ph μου στο ενυδρειο σε σχεση με αυτο που εχω στη βρυση λιγο πριν απο 8 ενω σε βρυση εχω 7,5 εβαλα μεσα στο μικρο φιλτρακι (sicce) μεσα σε καλτσον τυρφη αλλα δεν χωρεσαι ουτε ενα ποτηρακι του καφε (36g). Ελπιζω κατι να κανει και αυτο και θα βαλω και το μεγαλο το juwel biomini filter μετα που χωραει πολυ πραμα με τυρφη απλα τωρα δεν μπορω, το εχω με ενυδρειακο βαμβακι για 1-2 μερες. Λετε να ειναι η αμμος που ανεβασε το ph? Οι πετρες?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eιχα λιγη εξατμιση στο ενυδρειο και για να μη βαλω νερο βρυσης ειχα εδω και 5 μηνες αγορασμενο απο τα jumbo απιονισμενο νερο το οποιο ηταν σε δροσερο μερος και δεν ειχε ανοιχτει ποτε. Εριξα λοιπον, περιπου 1,5 λιτρο χρειαστηκε για να επαναφερω τη σταθμη εκει που ηθελα αλλα γεμισε κατι το ενυδρειο σαν φουσκαλες στην επιφανεια του νερου. Τι να ειναι? Εβγαλα τις πιο πολλες με κουταλι μετα απο τη φωτογραφια που τραβηξα για να δειτε. Δεν νομιζω οτι η φουσκαλες αυτες υπηρχαν στην επιφανεια του νερου πριν ριξω το απιονισμενο.

Φουσκαλες αριστερα πλαι και δεξια μπροστα.

Συνημμένο Αρχείο 48334
Ξαναεριξα απιονισμενο και δεν εβγαλε φουσκαλες αρα ηταν απο κατι αλλο εκεινες, ισως να το εριξα αποτομα το νερο τοτε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 13-03-12 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01638 seconds with 11 queries