Θέμα: Doberman....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 06-02-11, 21:23
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Νομίζω ότι το να αποκτήσεις ενήλικο αρσενικό Ντόμπερμαν για φύλακα είναι λάθος.
Όπως και άλλοι σου είπαν είναι ρίσκο γιατί δεν ξέρεις τι συμπεριφορά έχει, τι ιστορικό και πόσο απρόβλεπτο είναι σαν χαρακτήρας.

Είναι κυριαρχικά σκυλιά και δέχονται ένα μέλος της οικογένειας σαν αρχηγό, αυτό σημαίνει ότι αν σου βγεί μάγκας και σέβεται μόνο εσένα τα άλλα μέλη της οικογένειας σου θα ζούν σε καθεστώς τρομοκρατίας όταν επιστρέφουν στο σπίτι και εσύ δεν είσαι εκεί για να του επιβληθείς!

Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να αποκτήσεις κουτάβι και να το εκπαιδεύσεις εσύ για το τι είναι σωστό και λάθος και το τι ζητάς απο εκείνο απο μικρή ηλικία.
Να σας μάθει και απο κουτάβι και να σας αγαπάει - σέβεται όλους και να σας προστατεύει κυρίως αν έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι σου.

Μεγάλο αρσενικό που δεν ξέρεις το ιστορικό του είναι σαν περίστροφο γεμάτο σφαίρες στο ξεκλείδωτο συρτάρι του κομοδίνου σου σε ένα σπίτι με παιδιά ....μπορεί το κακό να μην συμβεί ποτέ αλλά αν γίνει μια άσχημη επίθεση σε μέλος της οικογένειας σου το φταίξιμο θα ανήκει στο στρεσαρισμένο ενήλικο σκυλί που άλλαξε αφεντικό και περιβάλλον η στον νέο ιδιοκτήτη που ήθελε ένα άγριο ενήλικο φύλακα για ασφάλεια στο σπίτι του απο εξωγενείς παράγοντες??? ....και τελικά αν δεν σου βγεί υπάκουο ποιος δεν θα είναι ασφαλής ....σίγουρα πρώτα τα παιδιά και η γυναίκα σου και μετά πιθανόν απρόσκλητοι κακόβουλοι επισκέπτες.

Σκέψου το!!!! ..... είχα και εγώ Ντόμπερμαν παλιά και το πήρα σε μεγάλη ηλικία απο γνωστό που δεν το ήθελε! ....τώρα ξέρω γιατί!!!! - δεν τολμούσα να το αφήσω μόνο στο σπίτι με την οικογένεια μου και δεν έφταιγε το ζώο αλλά οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες που δεν ήξεραν τίποτα απο εκπαίδευση σκύλου - τα σκυλιά δεν φταίνε ποτέ αλλά πάντα εμείς!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries