Θέμα: Doberman....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 02-02-11, 19:16
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπική μου εμπειρία (επειδή είχα την ευχαίρια και τον χρόνο) από εκτροφείς, πήγα σε 3-4 της Αθήνας, είναι η χειρότερη που θα μπορούσα να έχω... Είδα ΤΙΣ αθλιότητες σε όλους...

3-4 εκτροφείς είναι πολύ λίγοι για να κρίνεις καθηγητή βιολογίας στο πανεπιστήμιο που συγκατοικεί με 14 χάσκι και ασχολείται 16 ώρες το 24ωρο μαζί τους-ταξιδευει στην Ευρώπη δυό φορές τον χρόνο για ζευγαρώματα και έχει σκυλιά του να κερδίζουν πανευρωπαικά πρωταθλήματα σε διαγωνισμούς με 2500 χιλιάδες σκυλιά της ίδιας φυλής....

πραγματικά απορώ τι σόι ήταν αυτοί οι απαράδεκτοι ,που όχι μόνο είχαν απαράδεκτες συνθήκες αλλά σε δέχτηκαν κιόλας να δείς τα χάλια τους..........................

προσωπικά μέσω του φόρουμ έχω βρεθεί σε επαφή με πολλούς εκτροφείς οι οποίοι είχαν τα σκυλιά τους σε υπερβολικά καλές συνθήκες (για σκύλους) σε σημείο να απορείς αν είναι τρελοί οι άνθρωποι......και βέβαια σύντομα καταλαβαίνεις ότι όντως είναι τρελοι

μήπως έπεσες σε τίποτα δήθεν ρε φίλε? δεν θεωρώ ότι δεν υπάρχουν και απαράδεκτοι (και πολύ πιθανών να είναι και η πλειοψηφία έτσι...δεν ξέρω,δεν είδα...λέω απλά)
αλλά δεν σε βάζουν και μέσα να δείς το χάλι τους....
πολύ πολύ να σε καλέσουν στο σπίτι τους , να φέρουν και δύο σκυλιά για εκείνη την μέρα που θα πάς εσύ , κι έξω απο την πόρτα



Ενήλικος σκύλος είναι καλύτερα,απο μιά άποψη....
μπορείς να τσεκάρεις καλύτερα πολλά πράγματα....
τουλάχιστον την επιθετικότητα ας πούμε....

ενώ με το κουτάβι είναι κάπως γουρούνι στο σακί.....

αλλά μου κάνει εντύπωση να βρείς ενήλικο σκύλο (που θεωρητικά έχει ήδη κοστίσει 1000 ευρώ ακόμα κι αν τρώει σκουπιδοτροφή) και να στον δώσουν 300-400 ευρώ και να είναι και καλός σκύλος.....
εκτός κι αν πέσεις στην περίπτωση που κάποιος μετάνιωσε ή δεν μπορεί πιά....
καλή ιδέα να μπείς στο ντοπερμανφόρουμ.....σίγουρα κάτι θα βρεθεί εκεί....


πάντως παιδιά επιστημονικώς και παραδοσιακώς -αλλά και νομικώς ακόμα
είναι απαράδεκτο να πάρεις το κουτάβι απο την τοκετομάδα πρίν τις 48 ημέρες
καλύτερα δε στις 60
και ίσως και λίγο ακόμα....
υπόψιν ότι απογαλακτίζονται νωρίτερα συνήθως
έχει τεράστια σημασία να μείνουν με την μάνα και τα αδέρφια τουλάχιστον 7 εβδομάδες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries