Θέμα: ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 02-09-14, 12:13
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν και δεν έχω συγκεκριμένη εμπειρία, να έχω δει άλλα ενυδρεία με oranda και γενικώς χρυσόψαρα, θεωρώ πως δεν είναι πρησμένη. Δηλαδή μετά την νηστεία μιας ημέρας και την επόμενη του αρακά η κοιλιά του δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά με το πως είναι όταν είναι ταϊσμένο. Γενικά προτιμάει λιγότερο το πέρα δόθε και περισσότερο να τριγυρνάει συνεχώς από πάνω κάτω, κάνει στον πυθμένα μια πλάγια κίνηση στον οριζόντιο άξονα, όχι στον κάθετο άξονα (δηλαδή την στιγμή που στρίβει το σώμα του είναι παράλληλα στον πυθμένα-το 1 μάτι κοιτάει κάτω και το άλλο πάνω) και ξαναγυρνάει πάνω και συνεχώς κουνάει την ουρά του, λες και είναι "σπινταρισμένο". Αυτό είναι το σημάδι που με παραξένεψε, αλλιώς πως δεν έχει αστάθεια ή απώλεια ελέγχου της κίνησής του και είναι πολύ καλός κολυμβητής. Και επαναλαμβάνω ότι είναι μασαμπούκας με το που πέφτει η τροφή για να ανταγωνιστεί το fantail τρέχει και κάνει 1 μπουκιά και σε 3-4 δευτερόλεπτα και άλλη μπουκιά και συνεχώς αυτό, μέχρι να εξαφανίσει την τροφή. Το fantail κάνει μια μπουκιά και περνάνε 12-15 δευτερόλεπτα μέχρι να αναζητήσει καινούρια...

Όσον αφορά την τροφή έχω ένα πλαστικό δοχείο με διάμετρο 4 εκ. και βάθος 2 εκ. ρίχνω μέσα τις νιφάδες και κρατώντας το από τη μία άκρη το βυθίζω μέσα να εισέρθει νερό από το ενυδρείο. Μετά το βγάζω για 1-2 λεπτά να μουλιάσει και όταν το ρίχνω το βυθίζω 3-4 εκ. από την επιφάνεια να απλωθεί (λόγω της ροής του φίλτρου). Αυτό απλώνεται σε όλο τον όγκο του ενυδρείου, γεμίζει παντού τροφή και σε 10-15 δευτερόλεπτα το 85% της τροφής ακουμπάει στον πάτο και ελάχιστο μπορεί να επιπλέει. Υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01380 seconds with 11 queries