Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 08-09-05, 23:58
ghat Ο χρήστης ghat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Να προσθέσω κι εγώ μια γνώμη? Εκτός από τις ενδείξεις που σου προανέφεραν, μία επίσης πολύ καλή ένδειξη ότι η γκαπίνα σου ετοιμάζεται να γεννήσει είναι και το ότι η κοιλιά της φουσκώνει πάρα πολύ στα πλάγια, γίνεται σχεδόν τρίγωνη. Θα το καταλάβεις, γιατί θα σου φανεί αμέσως η διαφορά στο φούσκωμα. Όταν παρατηρήσεις κάτι τέτοιο, απομόνωσέ την και ετοιμάσου από μέρα σε μέρα για το ευτυχές γεγονός! Κάποια στιγμή θα δεις ξαφνικά να κολυμπούν στην επιφάνεια της γενήστρας (ή του ξεχωριστού ενυδρείου) μικροσκοπικά ψαράκια. Όταν γίνει αυτό περίμενε λίγο, για να βεβαιωθείς ότι δεν συνεχίζεται η γέννα και μετά βγάλε τη μαμά κατευθείαν έξω, γιατί υπάρχει ο πολύ σοβαρός κίνδυνος να δει τα παιδιά της ως μεζεδάκι... Από κει και πέρα τάιζε τα μωρά με ειδική τροφή και απόλαυσέ τα καθώς θα μεγαλώνουν. Όσο για το 15αρι ενυδρείο, συμφωνώ κι εγώ (ως παθών) με ό,τι σου είπαν και οι υπόλοιποι. Κι εγώ με 15αρι ξεκίνησα και είχα ένα σωρό προβλήματα, μέχρι που έστησα ένα 90αρι πριν κανένα οχτάμηνο και είδα ότι τελικά το μέγεθος μετράει...!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries