Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 24-04-09, 19:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolonistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφασισα να κατεσκευασω μια λινουλα για ΚΟΙ και ORANDA στο χωριο..
Περιμενω απο τους πιο εμπειρους καποιες χρησιμες συμβουλες..!

Μεχρι τωρα εχω κανει τα εξης..
Εσκαψα τη λιμνη,με μεγιστο βαθος 50-60 εκ.
Επισης βρηκα μια πατεντα για αυτο που θα μπει στο εδαφος σαν προστατευτικο(αγορασα ενα υλικο που ειναι σαν λαινερ,πιο φθηνο,το οποιο θα μπει γυρω γυρω και κατω για να προστατευει το ναιλον,το σκληροτερο που βρηκα απο τα θερμοκηπια,το οποιο θα μπει απο πανω πριν το νερο..!

Στις φοτο φαινεται το αρχικο σκαμα,,,θα το σκαψω κι αλλο,,θα προσπαθησω να κανω διαζωματα....
Εχω παραγγ(ει)λει ηδη αντλια για το νερο και εχω προσχεδιασει το πως θα ειναι το συντριβανι(προσεχως φοτο)

Τωρα ακουω...........
Καλώς τον και επίσημα με θέμα!!! Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου τέτοια εποχή, στην θέση όπου έχεις βγάλει τις φωτογραφίες θα φυτρώσει ένας παράδεισος. Βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο πάντως.

Τώρα στο ψητό:
1. Αν θέλεις ΚΟΙ πας για πολλά λίτρα. Αναθεωρούμε κάποια πράγματα, γιατί όλο και περισσότεροι καταλαμβαίνουν την αξία μιας λίμνης. 3000 λίτρα ας πούμε ή και περισσότερο για τρία-τέσσερα ΚΟΙ μόνο, εφόσον προτίθεσαι να κρατήσεις τη λίμνη αυτή για πάντα.

2. Πας όσο βαθύτερα μπορείς, ας πούμε 1-1.20 μέτρα, ή και περισσότερο στο βαθύτερο σημείο. Οι βαθμίδες είναι πολύ καλή σκέψη και τις επικροτώ. Θα υπάρχει και χώρος για τοποθέτηση φυτών σε γλάστρα.

3. Επιφυλάσσομαι για το υλικό που έχεις διαλέξει για την κατασκευή. Δεν νομίζω να είναι τόσο αξιόπιστο. ΤΟ κάθε πράγμα για τον τόπο που έχει κατασκευαστεί. Σκέψου, ότι το λάινερ είναι η ακριβότερη επένδυση στη λίμνη.

4. Θα ήταν πιο σωστό να τελειοποιήσεις τον σχεδιασμό σου, να ξεκινήσεις το σκάψημο, να υπολογίσεις τα λίτρα σου και τότε να έκανες κίνηση για την αντλία σου. Τώρα υπάρχει το ενδεχόμενο να μεγαλώσεις τη λίμνη και η αντλία να μην σε καλύπτει.

5. Τα Orandas θέλουν προϋποθέσεις για να ζήσουν σε μια λίμνη. Τί θερμοκρασίες έχετε εκεί κατά την χειμερινή περίοδο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01739 seconds with 11 queries