Θέμα: sump
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 01-06-07, 15:55
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

ΣΤην αρχη ελεγα να συγχρονισω 2 φιλτρα,1 να ριχνει στο σαμπ και 1 να τραβαει...Αλλα μου ειπε ο Δημητρης δεν...Το διαπιστωσα και γω.Απο την αλλη με σωληνακι μπορω να το προσαρμοσω ετσι ωστε να μου βγαζει ακριβως τα λιτρα που θελω αλλα δεν ξερω πως να υπολογισω τι αντλια θα πρεπει να αγορασω για επιστροφη στο τανκ.Γιατι να εχω 130λ/ω δωρον αδωρον.Ετσι δεν ειναι?Τωρα βρηκα οτι αν το κανιστρο του ΣΕΡΑΦΙΛ 900 ειναι στο ιδιο επιπεδο με το σωληνακι εισροης και η φλογερα σε υψος 1,35 η αποδοση μειωνεται στο 1/8 περιπου.Αλλα αυτο δεν μπρω να το παρω σαν γενικο κανονα γιατι χθες το βραδυ δοκιμαζα μια αντλια ΕΗΕΙΜ 1000λ/ω και δεν μπορουσε να ανεβασει το νερο πανω απο μισο μετρο με σωληνακι 1,2εκ διαμετρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,εχω ενα χωρο κατω απο το επιπλο του ενυδρειου μου που μου επιτρεπει την κατασκευη ενος ενυδρειου 43μ/55υ/41π.Θα το κανω για παραγωγη κερατοφυλλου αλλα θα χωρισω και τις 2πλευρες του με 2τζαμια με 5εκ στη καθε μια για να βαλω βιομπαλες.Σαν λιτρα θα μεινουν δλδ 75καθαρα.

Δεν θα ανοιξω τρυπες σε τζαμια και τετοια αλλα θα χρησιμοποιησω ενα EHEIM 2213 για να κατεβαζει νερο και ενα SERAFIL 900 για να ανεβαζει.ΑΝ δεν το κανω ετσι θα βαλω μονο τον EHEIM να ανεβαζει και ενα σωληνα να κατεβαζει.

β)υπαρχει καποιος τυπος που να μου δινει πχ απο μια σωληνα διαμετρου 1εκ ποσα λιτρα νερου περνανε το δευτερολεπτο και κατι αλλο για να βρω ποσα λιτρα ανεβαζει το αλλο φιλτρο?

Πως το βλεπετε σαν ιδεα,θα δουλεψει ετσι οπως το φανταζομαι?
ΑΥτα ειναι ακριβως που ζηταω
__________________
~OPEL~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimfytakis : 01-06-07 στις 15:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries