Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 02-07-16, 10:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα με μπερδεψες
το νερο γιατι να εξατμιστει αν εχεις κλειστο το βαρελι? Για το ενυδρείο μιλάω οτι έχω εξάτμιση, οτι στο βαρέλι, το βαρέλι έχαι καπάκι
αν το εχεις ανοιχτο και εξατμιζεται,τοτε μου φαινεται λογικο να αλλαζουν οι τιμες του.
αλλα και παλι δεν μετρας σκληροτητες οποτε παλι δε βγαινει ακρη.

αποτι καταλαβα ,θες να φτιαξεις το νερο της αναπληρωσης και οχι της αλλαγης. Ναι
γιατι λοιπον δεν φτιαχνεις το νερο της αλλαγης σε μεγαλυτερο βαρελι και να παιρνεις απτο ιδιο και για την αναπληρωση?
δεν θα βολευε περισσοτερο να εχεις ενα βαρελι και για τα δυο και οχι διαφορετικα δοχεια? Σύμφωνοι αλλά και πάλι το νερό στο μεγαλύτερο βαρέλι θα καθόταν με την τύρφη καμια βδομάδα οπότε θα είχα και πάλι αύξηση του ph όπως συμβαίνει τώρα. Δε θα άλλζε κάτι, μονο ο όγκος του νερού.

αφου δεν θες ΑΟ,δεν θες.δεκτο. Δεν είναι οτι δε θέλω, είναι οτι δε μπορώ εκ των περιστάσεων. Μακάρι να μπορούσα

τι λυσεις υπαρχουν τωρα...
1)θα ετοιμαζεις το νερο σε δοχειο με τυρφη. Αυτό κάνω αλλά αυξάνεται το ph
2)ΑΟ ( που αποριπτεται) Πάει αυτό το σενάριο δυστυχώς
3)απιονισμενο με ρισκο να χασεις ψαρια. Υπό σκέψη....πάλι δυστυχως
4)βρυσης με αλλες τιμες.(οποτε θα κανεις νερο οτι ναναι στο ενυδρειο) Οχι
5) αν δεν σε βολευει κανενα απτα παραπανω,τοτε απλα θα πρεπει να βαλεις ψαρια πιο σκληρου νερου ωστε να ειναι πιο ευκολο. Οχι, είχα αφρικάνικο, δε θέλω άλλο, τόσο κόπο έκανα να φτιάξω το Αμερικάνικο

αλλα και εδω με μπερδευεις.λες οτι εβαλες αφρικανες για να μη χρειαζεσααι μαλακο νερο με τη αο κλπ. Αφρικάνες είχα βάλει όταν παράτησα το φυτεμένο επειδή δε μπορούσα να να χρησιμοποιώ ΑΟ, μετά παράτησα το Αφρικάνικο και από τον Φεβρουάριο έχω Αμερικάνικο
αν εχεις ψαρια σκληρου νερου,γιατι θες να μαλακωσεις το νερο για την αναπληρωση?
οεο. Γιατί έχω Αμερικάνες
για να ειναι "ουδετερο"? ποιος ο λογος? Γιατί έχω Αμερικάνες
το ιδιο νερο που βαζεις στην αλλαγη θες και στην αναπληρωση.
σταθεροτητα θες.
οποτε θα πρεπει να κανεις πιο συχνες αναπληρωσεις(αν εχεις τοσο πολυ εξατμιση) η\και να μειωσεις την εξατμιση.
Αυτό είναι το πρόβλημά μου, με τι νερό να κάνω τις αναπληρώσεις. Δε θα έλεγα οτι έχω τρελή εξάτμιση αλλά φοβάμαι πολύ για τις διακοπές που θα λείπω 15 μέρες.

Δικαιολογημένα μπερδεύτηκες. Δε παρακολουθούσες τα θέμετά μου προφανώς και δε γνωρίζεις την ιστορία. Με άλλα παιδιά εδώ μιλάμε και στο τηλέφωνο, τα έχουμε πει και στα θέματά μου και ίσως κι εγώ ξεκίνησα το παρόν θέμα λίγο απότομα θεωρώντας οτι ξέρουν και οι υπόλοιποι. Σε έκανα κουδούνι όμως έτσι; χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02189 seconds with 11 queries