Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 03-03-18, 13:25
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ναι το έχω 24ωρο και δεν έχω πεχάμετρο!

Ευχαριστώ για την απάντηση, τον έχω δει τον πίνακα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο co2 έχω σε περιεκτικότητά.... αν πουμε ότι αφού ο d. Checker είναι πράσινος και το ph μου αυτή τη στιγμή είναι 6.6 σημάνει ότι έχω kh 4 (στο ενυδρείο)και η περιεκτικότητα σε co2 είναι 19-30 ml\l ?

Μου φαίνεται λίγο το να έχω kh 4 από νερό βρύσης χωρίς κάποια επεξεργασία...

Δεν το γλιτώσω το kh από περιέργεια και μόνο... το kh δεν μπορούμε να το βρούμε χωρίς τεστ kh, δλδ. έχοντας το ph, τον d. Checker, και τον πίνακα? Κάτι σαν μαθηματική εξίσωση?

Φαντάζομαι ότι κάτι μπερδεύω και ίσως δεν πρέπει να συνδυάζεται ο d.checker με τον πίνακα, Αλλά το βασικό ερώτημα είναι πως θα δω σε τι διάστημα ml/l αλλάζει ο d. Checker χρώμα ?




Καθαρά εγκυκλοπαιδικά θέτω το ερώτημα, Αφού είμαι οκ με το πόσο co2 έχω.
-------------------------
Καλημέρα,

Βρήκα ένα πίνακα ο οποίος από το google που δίχνει ότι αν έχουμε kh 4 τότε με τη χρωματική κλίμακα της api για το τεστ ph.

Υπάρχει η εξής αντιστοιχία, συμβατό και με τον πίνακα στο link που έδωσες rottbea.

Ph 6 = 120 ppm co2
Ph 6.4 = 48 ppm co2
Ph 6.6 = 30 ppm co2
Ph 6.8 = 19 ppm co2
Ph 7 = 12 ppm co2
Ph 7.2 = 8 ppm co2
Ph 7.6 = 3 ppm


Οπότε αν φτιάξω 5 ml kh4 και προσθέσω 3 σταγόνες απο το τεστ ph της api (αν βάλω παραπάνω σταγόνες θα είναι πιο έντονο το χρώμα) ίσως θα έχω κάποια γενική προσεγγιστική πληροφορία.

Επίσης διάβασα και μερικά βασικά πραγματάκια ακόμα, κάτι θα έπιασα και από εκεί.

Αν κατάλαβα  με πεχάμετρο και tds έχεις ακόμα πιο σωστή εικόνα.

Θα μείνω στα υγρά και μόλις τελιώσει το υγρό από τον d. Checker θα φτιάξω ένα δικό μου υγρό, σύμφωνα με τα πάρα πάνω!

Οπότε σίγουρη αγορά το τεστ για kh, να μετρήσω και πόση έχω στο νερό του ενυδρείου.

Αν κάτι λέω λάθος διορθώστε με!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spafish : 03-03-18 στις 13:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02038 seconds with 11 queries