Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-03-18, 20:08
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Υπολογισμός co2 με drop checker

Καλησπέρα,

Πριν 2 μέρες έβαλα co2 και έχω κάποιες απορίες, αν θα μπορούσε κάποιος που έχει περισσότερη εμπειρία να βοηθήσει θα ήμουνα ευγνόμομων.

Καταρχάς να αναφέρω ότι η διάχυση γίνετε με εξωτερικό reactror έχω drop checker όπου το χρώμμα του αυτή τη στιγμή είναι πρασινοπό και το ph του ενυδρείου είναι 6.6 . Έχω διαβάσει ότι ουσιαστικά το υγρό που έχει τοποθετηθεί έχει kh 4. Αυτό που δίχνει ο drop checker είναι ότι το co2 είναι σε φυσιολογικά επιπεδα αλλά αν πάρουμε σαν παράμετρο ότι το ph στο νερό του ενυδρείου έχει κατέβει από το 7.8 στο 6.6 (μόνο με το co2) και χωρίς να γνωρίζω την ακριβείς kh ( λογικά κάπου στο 8-7,μέτρηση από συνχομπίστα σε διπλανή περιοχή 8 ) , αυτό σύμφωνα με το πίνακα kh/co2 δίχνει ότι έχω περίπου 53-60 που αναφέρεται σαν απαγορευτικό.

Ένα ερώτημα είναι, πιο είναι το επίπεδο περιεκτικότητας του co2 ml/l που μας δείχνει ότι έχει - co2 , ideal co2 , + co2 , σύμφωνα με τον drop checker ?

Επίσης έχω δει ότι αρκετοί πίνακες kh/co2 έχουν απόκλιση ο ένας από τον άλλο υπάρχει κάποιος λόγος?

Παίζει ρόλο η θέση του drop checker? Η διάχυση γίνετε από το spray bar που βρίσκετε στην πλάτη του ενυδρείου στην αριστερή μεριά και με κατεύθυνση του νερού προς το μπροστινό τζάμι με μικρή κλήση προς την επιφάνια, ενώ ο d.checker στο αριστερό πλαϊνό τζάμι.

Για την κυκλοφορία του νερού, από τα φύλλα βλέπω ότι γίνετε διάχυση παντού. Τα ψάρια δεν φαίνεται να έχουν αυξημένες αναπνοές και ούτε ανεβαίνουν στην επιφάνεια.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries