Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-09-12, 10:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
- Ποσα και τι ψαρια μπορω να βαλω και τι πρεπει να προσεξω, αρχιζοντας με το οτι ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχω 7 λαμπιντο μεσα (αυτες που εχω και τωρα)
Μπορείς να βαλεις ψαρια φιλικά και με το ενυδρειο που θα εχεις μπορεις 1-2 χαρεμακια αν και δεν ξερω το μήκος που ειναι το πιο συμαντικο (Acei, Socolofi, Caeruleus, ειναι τα κλασσικά)

- Τι φιλτρο πρεπει να του φορεσω? Αν απολυμανω και του βαλω αυτο που ειχα στα χρυσοψαρα ρισκαρω καθολου?
Αμα βρεις με sumb θα ειναι τελεια, αν οχι τοτε πρεπει να βαλεις φιλτρο/α που σε μια ωρα θα πρεπει να εχει αδειάσει το ενυδρειο τουλαχιστον 5-6 φορες (πχ στο 300 πρεπει να εχει φιλτρα συνολικής κυκλοφορίας νερου 1600l/h τουλάχιστον)

- θελει κυκλοφορητη η κατι αλλο? Απο φωτισμο τι χρειαζονται?
Κυκλοφορητής αν εχεις sumb ή ειδική κατασκευει φιλτρου οπως ειχα φτιαξει εγω. Απο φωτισμο μια λαμπα μεγαλη και γυρο στα 35w θα εισαι μια χαρα (αν βαλεις βεβαια anubias και vellisneria).

- Με το θεμα με το φελιζολ κτλ που αρχισαμε στο αλλο τοπικ τι λετε τελικα?
Οτι γουσταρεις. στα malawi (γτ εκει πρεπει να πας ) δεν εχει σημασία.

- Ξερει κανεις που μπορω να βρω καλες (τουλαχιστον οχι της εβδομαδας) λεντοταινιες γιατι εδω γυρω σε οποιο μαγαζι ρωταω το μετρο (μαζι με τροφοδοσια) παει κανα 20αρι.
Κοιτα, στην ζωη οτι δινεις παίρνεις. Με ενα 20αρι νομιζω θα εισαι και ενταξει για πολλα χρονια.

- Γενικες αλλες συμβουλες
Θα σου πω ενα μυστικο, ο πιο έμπειρος να σου πει πως να το στύσεις θα δεις οτι παντα θα σου λυπει κατι. οποτε ξεκινα οπως το αγαπας και αλαξετο στην συνεχεια...γτ ετσι μαθαίνουμε.

Ευχαριστω
ΥΓ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ...ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ. Οπως ολοι μας δηλαδη.[/QUOTE]

1) εννοεις 1-2 χαρεμακια επιπλεον ελπιζω!

2) 1 φιλτρο με 1600λιτρα την ωρα ειναι το ιδιο με 2 λιτρα με 800λιτρα την ωρα το καθενα?

3) δεν θα βαλω καθολου φυτα

4) μιλαω για το φελιζολ που και καλα θα στηριζει τις πετρες.

5) δεν την χρειαζομαι για πολλα χρονια! το ξερω οτι οτι δινεις παιρνεις για αυτο θελω και οτι φθηνοτερο!

6) αυτη τη συμβουλη που δινεις την πιστευω απλα το θεμα ειναι να ΜΗΝ αναγκαστω να αλλαξω κατι αλλα να αλλαξω κατι για προσωπικη ευχαριστηση μονο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries