Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 07-04-04, 03:16
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Ph 8,5 ακόμα και στη εσσαλονίκη μου φαίνεται δύσκολο!!!Μήπως δεν έχεις καλιμπράρει σωστά το πεχάμετρο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Γνωμη μου ειναι να ξαναμετρήσεις το νερο η/και να ξανακαλιμπράρεις το phμετρο σου. Νομιζω πως καπου εχεις κανει λαθος η εχεις ριξει τιποτα ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiobi
να πώ και εγώ μια π@π@ρι@
Το phμετρο το έχεις καλιμπράρει
(η ακόμα καλύτερα συγκρίνει με άλλο τεστ)
γιατί εγώ όταν αγόρασα και πριν το καλιμπράρω
είχα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια...
Η αλήθεια είναι οτι το ph-μετρο είχε μέσα μόνο solution με pH 7.01. Με αυτό καλιμπραρίστηκε. Ψάχνοντας, βρήκα οτι χρειάζεται "2-point calibration" στα pH-μετρα - η ιδανική περίπτωση είναι το καλιμπράρισμα με solutions 4, 7 και 10 για να υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια. Στις οδηγίες καλιμπραρίσματος, λέει οτι ένα "single point calibration" - δηλαδή μόνο με το 7.01 solution δεν υπάρχει πρόβλημα, εφ' όσον το μετρούμενο νερό είναι κοντά στο ουδέτερο ( 6-8 ). Solution με pH 10 θα έχω κατά πάσα πιθανότητα μέσα στην βδομάδα (περιμένω τη παραγγελία), αλλά μέχρι να το πάρω, σκέφτηκα να δοκιμάσω το pHμετρο και με εμφιαλωμένα νερά. Δεν ξέρω πόση εμπιστοσύνη πρέπει να έχω σε αυτά που γράφουν στις ταμπέλες τους, αλλά βρήκα 3 "μάρκες" και τις μέτρησα.

ΥΔΩΡ ΣΟΥΡΩΤΗΣ γράφει 7,2 μετράω 7,2
ΒΙΚΟΣ γράφει 7,62 μετράω 7,6
ΖΑΓΟΡΙ γράφει 7,75 μετράω 7,7 η 7,8 (παίζει η ένδειξη).

Αν θεωρήσουμε οτι το solution που περιείχε το πεχάμετρο είναι οκ, καθώς και τις μετρήσεις που αναγράφονται στα εμφιαλωμένα επίσης οκ (τι στο διάολο, το Γενικό Χημείο τις κάνει...), στη κλίμακα 7 εως 7,8 το οργανο είναι οκ. Και μάλλον δεν είναι λογικό στο 7,9 πχ να δείχνει 8,5... όσο κι αν αποκλίνει από κει και πέρα.
Φυσικά μόλις μου έρθει το δεκάρι διάλυμα θα ξανακαλιμπραριστεί το πεχάμετρο, αλλά εκ πρώτης όψεως δεν έχει σοβαρές αποκλίσεις (μάλλον δεν αποκλίνει καθόλου από αυτά που έπρεπε να δείχνει).

Το νερό της βρύσης μου, το μετράω στο 8,2 (τρεις-τεσσερις μέρες "κάθεται" στο δεκαπεντάλιτρο και κάθε μέρα μου δείχνει 8,2). Στο ενυδρείο 8,5 μέτρησα τη μέρα που άλλαξα το διοξείδιο, σήμερα είναι στο 8,1.

Είναι σίγουρο οτι κάτι ανεβάζει το pH (από 8,2 σε 8,5), το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το χαλίκι. Είναι δυνατόν να φταίνε τα τρία πετραδάκια (χωράνε όλα μαζί στη χούφτα μου) η το τούβλο (πηλός είναι και τα κομμάτια κολλημένα με σιλικόνη) ?

Το διοξείδιο (όσο "δουλεύει κανονικά"), το κατεβαζει στο 8 περίπου...

Σήμερα, έκανα μια δοκιμή με τύρφη στο 15λιτρο, σε 12 περίπου ωρες "έριξε" το pH από 8,2 σε 7,3 (έβαλα τη τύρφη - περίπου μισό λίτρο - σε τούλι και την άφησα να "κάθεται" στο νερό ). Μετρήσεις GH και ΚΗ θα κάνω αύριο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01754 seconds with 11 queries