Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-09-12, 21:36
akisloukas Ο χρήστης akisloukas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Περιοχή: Lamia
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Αρχάριος με νεροχελωνάκι

Γειά χαρά σε όλους,πριν λίγες ημέρες μου φέρανε δώρο ένα μικρό νεροχελωνάκι μαζί με γαρίδες Gammaruw Dajana,μια νεροχελωνιέρα. Επειδή τη λυπήθηκα σε τόσο μικρό μέρος είπα να το ψάξω στο internet και βρήκα εσάς. Να πω ότι έιμαι εντελώς άσχετος με το είδος νερό-ψαρια-χελώνες.

Στην αρχή με τα λίγα που διάβασα το εβαλα κατω απο ένα ωραίο φωτιστικό που έχω για να βγαίνει και να ζεσταίνεται.Το νερό του το αλλάζω κάθε μέρα. Το νερό το αφήνω σε ένα μπουκάλι για να φεύγει το χλώριο μια μέρα και μετά το βάζω.Πήρα κι ένα μπουκαλάκι αντιχλώριο,sera aquatam και ριχνω μια σταγόνα κάθε φορά.

Η επόμενη μου κίνηση είναι να κάνω ένα μικρό ενυδρείο DIY για να έχει χώρο να κολυμπαει διαστάσεων 40χ30χ20.

Θα ήθελα να μου πείτε οι ειδικοί τι να βάλω μέσα στο ενυδρείο απο πέτρες και διακοσμητικά για να χαρεί;

Εχω μια μικρή γλάστρούλα,μπορώ να τη καθαρίσω και να τη βαλω για διακοσμητικό μέσα;

Για λίgες μέρες του έφερα ένα μεγαλύτερο χελωνάκι για παρέα αλλα επειδή του τρώει τις γαρίδες το μεταφέρω για να φάει και να τα κάνει,σε ένα μπολάκι και το επιστρέφω.

Μου φένεται ότι κοιμάτε πάρα πολύ κι έχει τα ματάκια του κλειστά συνεχώς και μερικές φορές σαν να ¨ξύνει" το ματάκι του.

Γενικά επειδή δε θελω να κουράσω,ότι συμβουλές μπορείτε να μου δώστε θα με διευκόλεινε πάρα πολύ καθως θέλω να ζει ωραία και όχι να βασανίζεται.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  turtle1.jpg
Εμφανίσεις:  960
Μέγεθος:  57,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  turtle2.jpg
Εμφανίσεις:  614
Μέγεθος:  43,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  turtle3.jpg
Εμφανίσεις:  607
Μέγεθος:  36,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02047 seconds with 12 queries